İşletmelerde sahiplik yapısı ile kaynak bileşimi arasındaki ilişki: İMKB'de bir uygulama
The relationship between ownership variables and capital structure: An analysis on ISE
- Tez No: 241927
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Finans biliminin temel konularından biri işletmenin optimal kaynak bileşiminin belirlenmesidir. Bu amaçla kaynak bileşimi üzerinde etkili olan değişkenler araştırmalara konu olmuştur. Bu araştırmalarda ağırlıklı olarak işletmenin büyüklüğü, aktif yapısı, kârlılığı gibi işletmenin faaliyetlerine yönelik değişkenlerin kaynak bileşimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Bu çalışmanın literatüre temel katkısı bugüne kadar görece ihmal edilmiş bir değişken olan sahiplik yapısının kaynak bileşimi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, ortaklık yapısında yoğunlaşma, işletmenin aile işletmesi olması, işletmenin bir gruba bağlı olması ve yabancı ortaklı olması gibi ortalık yapısı değişkenlerinin kaynak bileşimi üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışan 9 adet hipotez oluşturulmuştur.Çalışmada İMKB'de işlem gören 194 üretim işletmesinin 2005 ? 2007 yıllarına ait sahiplik yapısı ve kaynak bileşimi verilerinden bir panel veri seti oluşturulmuştur. Oluşturulan veri seti varyans analizi (ANOVA) ve panel regresyon yöntemleri ile test edilmiştir. Sonuçta ortaklık yapısı değişkenlerinin çoğunluğunun kaynak bileşimi üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main subjects of finance literature is to determine the optimal capital structure. For this aim, there have been many studies focusing on the variables that measures firms? performance, such as size, tangibility and profitability, that affect the capital structure.Apart from the studies in the literature, this study aims to examine the effects of ownership variables on capital structure. This can be considered as the main contribution of this study. For this purpose, nine hypotesis are formed to expose the relationship between ownership variables and capital structure. The variables measures ownership cover ownership concentration, being a family firm, managerial ownership, being a group member and having a foreign partnership.The data set used in this study is a panel data which covers 194 non financial firms listed on ISE for the period between 2005 and 2007. Two econometric techniques are used to analyze the data set, these are variance analysis (ANOVA) and pooled panel regression. Most of the variables which measures ownership are found to be statistically significant affect on capital structure.