Yabancı sermaye yatırımları ve Türk Otomotiv Sanayii'ndeki yeri
  1. Tez No: 43072
  2. Yazar: OSMAN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Globalleşen Dünya Ekonomisi'nde yabancı sermaye deyimi önemini yitirmiştir demek belki de yerinde olacaktır. Çünkü, gerek azgelişmiş gerekse gelişmiş ülkeler ekonomilerinde yabancı sermaye yatırımlarına yer vermektedirler. Bu yüzden gelişmiş ülke sermayelerinin azgelişmiş ülke kaynaklarına yönelmesi ve bu ülkelerdeki mevcut kapasite yabancı sermayeyi oldukça Önemli kılmıştır. Elbette yabancı sermaye ithal eden ve ihraç eden ülkelerin, bu yatırımlardan beklentileri farklı olacaktır. Yabancı sermaye ithal eden ülke, yatırım imkanlarını geliştirmek ve buna bağlı olarak meydana gelecek gelişmelerden faydalanmayı amaçlarken yabancı sermaye ihraç eden ülke ise genel olarak daralan pazar imkanlarım geliştirmek ve karını maksimize etmek amacındadır. îşte, amaçların ortak noktada buluştuğu an yabancı sermaye yatırımları gerçekleşmektedir. Yatırım yapılacak alanın belirlenmesinde talep şartlarının uygun olduğu pazarı belirlemek oldukça önemlidir. Doğrudan veya dolaylı olarak diğer sanayi kollan ile ilişkilerinden dolayı lokomotif sektörlerden biri olan otomotiv sanayii, talep hacmi, üre tim potansiyeli, istihdam yaratma gücü ve gösterdiği büyüme ile Dünya Ekonomisi'nde önemli bir yere sahiptir. Uluslararası otomotiv üreten firmaların, sermayeleri ile beraber potansiyel ülkelere girdikleri gözlenmektedir. Örneğin, Uzakdoğu ülkeleri Gümrük Birliği sürecindeki ülkemizi A.T. gümrük duvarlarım aşmak için seçmiştir. Elbette bu tercihde ülkemizin kendi pazar yapısı ve siyasi konumunun da büyük önemi vardır. Nitekim, ülkemizde faaliyet gösteren 16 otomotiv firmasının 11 'i yabancı sermayelidir.Diğerleri ise lisans anlaşmaları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de yabancı sermaye yatırımlarının gelişimi ele alınırken ikinci bölümde Türk Otomotiv Sanayii incelenmiştir. Son bölümde ise Türk Otomotiv Sanayii'nin ekonomik yapısı ile yabancı sermaye yatırımlarının sanayideki yeri ele alınmış ve Gümrük Birliği karşısında sektörün rekabet şansı değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It can be said that the foreign capital has lost its importance in the world which is becoming global. Since, both developed and under developed countries have been using foreign capital in their economies. Hence, the capital of developed countries have been directed towards the sources of under developed countries and the existing capacities of these countries made the foreign capital important. It is clear that the expectations of the countries which imports or exports foreign capital will be different. The aim of the country that imports foreign capital is to improve its investment facilities; on the other hand the aim of the country that exports foreign capital is to expand its markets which have been reducing and to expand its markets which have been reducing and to maximize its profit. So, when the requirements meet at a point, the foreign capital investments occur. It is quite important to determine the market which will be suitable for the demand conditions for choosing the investment area. Because, of the direct or indirect relations of the automotive industry, which is one of the locomative sectors, with the other sectors has a very important place in Wold's economy with its demand capacity, producing potential, power of creating employment and the development it has been showing. It has been observing that the international automative producing firms are taking place in potential countries with their capitals. For example; our country which is in the period of having custams union with Far East countries has been choosen to EEC for passing over the customs wall. It is certain that our countries market structure and politicial position is important for this decision. As a matter of fact, the 1 1 automative firms out of 16 have foreign capital, The others are maintaning their activities in the frames of license agreements. This study has three parts. In the first part the development of foreign capital investment in Turkey have been discussed; in the second part Turkish Automative Industry have been studied. Finally, economical structure of Turkish Automative Industry and the place of foreign capital Investmens in the industry has been evaluated and the chance of competition against the Customs Unity has been studied.