Para politikası güvenilirliği-makro ekonomik performans ilişkisi: Seçilmiş ülke örnekleri üzerine ampirik bir analiz (1990-2007)
Credibility of monetary policy-macro economic performance relation: Empirical analysis on selected country samples (1990-2007)
  1. Tez No: 241952
  2. Yazar: CEMİL ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Para politikasının öncelikli hedefinin fiyat istikrarı olmasına ilişkin olarak literatürde meydana gelen uzlaşma, politikaların kurumsal tasarımının nasıl belirleneceği konusunda yeni bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Günümüzde halen devam eden söz konusu tartışma, fiyat istikrarına ulaşılmasında önceki literatürde (1990'lı yıllarda) ileri sürüldüğü gibi merkez bankası bağımsızlığının mı, yoksa sonraki literatürde (2000'li yıllarda) öne sürüldüğü gibi güvenilirliğin mi daha önemli olduğu tezi arasında yapılmaktadır. Para politikası alanında yapılan önceki çalışmalarda, merkez bankalarına bağımsızlık verilmesinin, fiyat istikrarının gerçekleştirilmesi için yeterli olduğu ileri sürülmüştür. Para politikası literatüründe yapılan son zamanlardaki çalışmalarda ise, fiyat istikrarının sağlanması ve dolayısıyla makro ekonomik performansın artırılmasında, merkez bankası bağımsızlığının tek başına bir anlam ifade etmediği ve güvenilirliğin çok daha önemli bir unsur olduğu vurgulanmıştır.Bu tezin amacı, para politikası güvenilirliği ve makro ekonomik performans ilişkisini teorik gelişmeler ve pratik kanıtlar yardımıyla açıklamaktır. Söz konusu amaç çerçevesinde literatürdeki 1990'lı ve 2000'li yıllarda ortaya çıkan görüş ayrılığı temel alınmak suretiyle, ?para politikası güvenilirliğinin makro ekonomik performansı pozitif yönde değiştireceği? tezi savunulmaktadır. Bu bağlamda para politikasının makro ekonomik performansı artırmasında asıl önemli olan unsurun, merkez bankası bağımsızlığı yerine güvenilirlik olduğu ileri sürülmektedir.Söz konusu tezin kanıtlanması için ise, geleneksel endekslerin en kapsamlısı olması bakımından Cukierman (1998) tarafından geliştirilen merkez bankası bağımsızlığı endeksinin temel alınması suretiyle, modern endeks adını verdiğimiz yeni bir endeks oluşturulmuştur. Modern endeks bağlamında güvenilirliğin makro ekonomik performans üzerindeki etkilerinin ampirik olarak araştırılmasında ise, ekonometrik bir yöntem olan ?panel veri analizi? kullanılmıştır. Panel veri analizi sonucunda ulaşılan bulgular ise, güvenilirliğin makro ekonomik performansı pozitif yönde etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The reconciliation in the priority of price stability resulted in a new debate about how to determine the corporate design of the policies. The ongoing discussion is between the arguments of whether the independence of the central bank like suggested in the 1990s or whether the credibility like proposed in the 2000s is more significant in accomplishing price stability. Prior studies of the monetary policy suggested that the independence of the central banks is sufficient for price stability. On the contrary, recent studies claim that in order to reach price stability and consequently to increase macroeconomic performance, independence of central banks is not sufficient on its own, and also that credibility has a more significant role.The aim of this thesis is to explain the relation between the credibility of monetary policy and macroeconomic performance by developments in theory and evidence in practice. It is claimed that `the credibility of monetary policy has a positive impact on the macroeconomic performance?, based on the dispute of the 1990s and 2000s. Thus, it is suggested that the main component of the monetary policy in order to increase the macroeconomic performance, is credibility instead of the independence of the central bank.In order to prove the suggestions of this thesis, a new index, called the modern index, is introduced based on the independence of central bank index improved by Cukierman (1998), due to its wider content. In order to empirically search the effects of credibility on the macroeconomic performance, an econometric method called panel data analysis is used. The results of panel data analysis proved that credibility has positive impact on macroeconomic performance.