Tüketim toplumunun bir formu olarak çizgi filmlerde çocukluk ve toplumsal cinsiyet temsilleri: Barbie, Bratz ve Winx Club
Representation of childhood and gender in animated films as a consumer society form:Barbie, Bratz ve Winx Club
- Tez No: 241966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, tüketim toplumunun etkisi ile yok olmakta olan çocukluk olgusu çerçevesinde toplumsal cinsiyet rollerinin çizgi filmlerdeki temsillerini incelemektir. Hem çocukluk anlayışının hem de toplumsal cinsiyetin birer kurgu olduğu varsayımından hareket eden çalışma, çizgi filmlerde, çocukluğun ve toplumsal cinsiyet rollerinin egemen ataerkil ideolojiyi destekler nitelikte yeniden inşa edildiği ve içselleştirilmeye çalışıldığını savlamaktadır. Örneklem olarak, özellikle kız çocuklarını hedef kitle olarak belirlemiş çizgi filmler olan, Barbie'nin Günlüğü (2006 / Lions Gate ve Universal), Bratz: Kamp Macerası (2006 / MGA) ve Winx Club: Kayıp Krallığın Sırrı (2008 / Rainbow) filmleri seçilerek metin analizi yöntemiyle incelenmiştir.Çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, medya aracılığıyla yeniden üretildiği varsayılan toplumsal cinsiyet ve çocukluk kurguları incelenmiştir. İkinci bölümde, çizgi film kavramı, özellikleri ve tarihsel gelişimiyle ilgili bilgi verildikten sonra, sinema, çizgi film ve ideoloji ilişkisi, sundukları temsillerle gerçekliği yeniden inşa ettiklerinin kuramsal çerçevesi çizilmeye çalışılarak incelenmiştir. Son bölümde ise seçilen filmlerin metin analiziyle incelenmesi yapılmıştır.İnceleme sonucunda, sunulan çocukluk imgesinin geçerli çocukluk tanımlarının dışında bir anlatımla verilerek çocukluk kavramının yok oluşuna katkıda bulunduğu ve filmlerin, özellikle doğallaştırma ve ortak duyu inşa etme gibi temsil pratiklerini kullanarak, toplumsal yapıda kabul gören kadın ve erkek rollerini egemen ataerkil ideolojiye uygun olarak inşa ettiği görülmüştür. İncelenen filmler diğer birçok çizgi filme kıyasla kadın karakter ağırlıklı olsa da, bu biçimsel farklılığın içeriğe pek fazla yansımadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to examine the representation of gender in animated films along with the phenomenon of childhood which is about to disappear due to the effects of the consumer society. The study, assuming that both the childhood and gender are fictional, proposes that, in animated films, childhood and gender are reconstructed and internalized to support the dominant patriarchal ideology. Barbie Diaries (2006 / Lions Gate and Universal), Bratz: Camping (2006 / MGA) and Winx Club: The Secret of the Lost Kingdom (2008 / Rainbow) have been chosen as samples, for particularly targeting girls, and studied by textual analysis.The study includes three chapters. In the first chapter, the fictional concepts gender and childhood, which are assumed to be reconstructed through media, have been examined. In the second chapter, after giving some general information about the animated films, the relationship between cinema, animated films and ideology has been examined by drawing the theoretical outline showing that they reconstruct reality with the representations they offer. In the final chapter, the films chosen were studied by using textual analysis.As a result of this study, it has been found that the presented image of the child is different from the recognized childhood definitions and this contributes to the disappearance of the childhood concept, and that the films reconstruct the socially accepted roles of women and men in accordance with the dominant patriarchal ideology, especially by applying signifying practices such as naturalization and making common sense. Although the films analyzed include mostly women characters, when compared to several other animated films, it has been determined that this stylistic difference has not been reflected to the content.