İlköğretim fen ve teknoloji dersi programının uluslararası karşılaştırmalı incelenmesi
International comparative analysis of science and technology curriculum in primary schools
  1. Tez No: 241965
  2. Yazar: ELİF ÖZATA YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı 2004?2005 öğretim yılında çağın gerekliliklerini ve uzun yıllar süren eleştirileri dikkate alarak ilköğretim programlarında reform sayılabilecek düzenlemelere gitmiştir. Bu programlardan bir tanesi de fen ve teknoloji programıdır.Bu çalışmada yeni ilköğretim fen ve teknoloji programının vizyonu, hedefleri, içeriği, öğrenme-öğretme ve değerlendirme süreçleri Finlandiya, Kanada, Yeni Zelanda, İrlanda, New Jersey (ABD) ve Massachusetts (ABD) programlarıyla karşılaştırılmış, benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur. Bu karşılaştırmalar göstermiştir ki Türkiye fen ve teknoloji programı genel olarak dünya standartlarında ve çağın ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte bir programdır. Ancak bazı farklılıklar da mevcuttur. Bu farklılıklar üç ana başlıkta toplanabilir; çok kültürlü fen eğitim, sağlık eğitimi ve çevre eğitimi. Programın bu başlıklarda gözden geçirilmeye ve geliştirilmeye ihtiyacı olabilir.Ayrıca, belirlenen farklılıkların eksiklik olarak algılanıp algılanmadığını tespit etmek için program geliştirme sürecinde görev alan uzman ve programı uygulayan öğretmen görüşlerine başvurulmuştur. Uzmanlar, çevre ve çok kültürlü fen eğitimi konularının yeterli düzeyde olduğu görüşünü belirtmişlerdir. Sağlık eğitimiyle ilgili ise uzmanlarımızdan biri, ayrı bir ders olarak zorunlu eğitim sürecinde okutulmasının faydalı olacağını belirtmiştir.Bu başlıklarla ilgili öğretmen görüşlerini almak maksadıyla geçerlik güvenilirlik çalışmaları yapılarak bir anket geliştirilmiştir. Çok kültürlü fen eğitimi konusundaki ölçek bakanlıktan izin alınamadığı için anketten çıkarılmış, diğer bölümler, Türkiye genelinde 70 okulda görev yapan fen ve teknoloji ve sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Öğretmenler fen ve teknoloji programının, çevre eğitimiyle ilgili ankette yer alan maddeleri %65 oranında öğrencilere kazandırdığı yönünde, sağlık eğitimiyle ilgili maddeleri ise %67 oranında öğrencilere kazandırdığı yönünde görüş bildirmişlerdir.Ülkemiz fen ve teknoloji programı kuramsal yapısı itibarıyla dünya standartlarında bir program görüntüsü vermekle birlikte, ?çevre eğitimi?, ?sağlık eğitimi? ve ?çok kültürlü fen eğitimi? açılarından geliştirilmeye ihtiyacı olduğu açıktır. Ayrıca ülkemizde fen ve teknoloji dersine ayrılan haftalık ders saati arttırılarak, daha nitelikli bir bilim eğitimi sağlamak mümkün olacaktır. Daha da önemlisi programların doğru uygulanabilmelerini sağlamaktır. Öğretmenlerin programlar ve yapılandırmacı eğitim anlayışı doğrultusunda nitelikli hizmet içi eğitim çalışmalarına katılmaları ve değişime inanmaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Ministry of National Education started reform action in primary curriculums in 2004-2005 school year considering the necessities of the era and complaints of many years. One of these curricula is the science and technology curriculum.In this study, the new science and technology curriculum was compared to the curricula of Finland, Canada, New Zealand, Ireland, New Jersey (USA) and Massachusetts (USA) in terms of visions, objectives, contents, teaching and learning and evaluation aspects and similarities and differences were presented. These comparisons have demonstrated that Turkish science and technology curriculum in general is capable of meeting the era?s needs. However, there are some differences, too. These differences can be classified in three main categories; multicultural science education, health education and environmental education. The curriculum needs to be reviewed and redeveloped in these subjects.Furthermore, to determine whether the identified differences are perceived as shortcomings or not, experts who took part in the development of the curriculum and teachers who apply it in schools have been asked their opinions. Experts have remarked that the presentation of the environmental and multicultural science education subjects is adequate. On the other hand, regarding health education one of the experts have stated that it would be beneficial to teach this topic as a separate course in the compulsory education curriculum.In order to collect the opinions of teachers on these subjects, a questionnaire has been developed by completing validity and reliability studies. Since permission was not obtained from the ministry, the scale on multicultural science study has been excluded from the questionnaire; other parts have been applied to science and technology teachers working in 70 schools around Turkey. Almost 65% of the teachers assessed the items regarding environmental education positively and 67% of them found the items about health education positive.Although Turkish science and technology curriculum gives an image in world standards in terms of theoretic structure, it needs improvement in the fields of ?environmental education?, ?health education?, and ?multicultural science education?. Moreover, by increasing weekly lecture hours of science and technology classes in our country, it will be possible to improve the quality of science education. What is more important is to ensure correct teaching of the curriculum. Teachers must participate in in-service training in the direction of curriculums and constructivist education approach and must be convinced about the change.