Turla seyahat eden turistlerle bağımsız seyahat eden turistler demografik ve kişilik özellikleri bakımından birbirlerinden farklı mıdır
Are the tourists who travel with tour and the tourists who travel without any tour different from each other for demographic and personality charachteristics
  1. Tez No: 241978
  2. Yazar: SEDA AKERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAMDİ İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1980'li yıllardan itibaren , turizm sektörü, Türkiye'de hızla artan bir büyüme göstermektedir. Bu büyüme ile birlikte rekabet daha belirgin ve pazar araştırmalarının rolü de daha önemli hale gelmiştir. Turizmde tüketici davranışları ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalara dayanılarak da işletmeler, pazar konumlarını rekabetçi çevrede daha güçlü hale getirmektedirler.Bu araştırmanın amacı, farklı seyahat formlarında seyahat eden turistlerin demografik ve kişilik özellikleri bakımından farklı olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere turistler 2 gruba ayrılmıştır. Bunlar :-Tur paket programları ile seyahat eden turistler ve-Kendi başlarına bağımsız seyahat eden turistler ( tur olmadan )Anket formu , İstanbul'un en turistik yerlerinden olan Sultanahmet, AyaSofya Cami ve Topkapı Sarayı civarlarında uygulanmıştır. Bu çalışmada, ekonomik ve zaman kısıtlarından dolayı ?Kolayda Örnekleme Yöntem? kullanılmıştır.Anketten toplanan veriler SPSS 10.1 Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Ayırma analizi kullanılarak her iki turist grubu için demografik ve kişilik özellikleri değerlendirilmiştir.İlk olarak; medeni durum, yaş ve tatil süresi , iki grubu ayırmada etkili değişkenler olarak bulunmuştur. Cinsiyet, demografik değişkenler içinde etkisiz olarak bulunmuştur. İkinci olarak; risk alma, sorumluluk ve kendini ifade değişkenleri iki grubu ayırmada etkili değişkenler olarak bulunmuştur. Ama sosyallik, atılganlık , düşünce boyutu ve etkinlik değişkenleri turistleri ayırmada etkisiz değişkenler olarak bulunmuştur.Sonuç olarak, ekonomik ve zaman açısından sınırlı olan bu çalışmaya dayanarak, turla seyahat eden turistlerle bağımsız seyahat eden turistler birbirlerinden farklı demografik ve kişilik özelliklerine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In Turkey , tourism sector has increased exponentially since 1980s. With this growth, the industry has become signifacantly more competitive and the marketing research in this area has taken on added significance. There has already been a lot of marketing researches about consumer behaviour in tourism . According to these researches, businesses is getting their market position more powerful for the competitive environment.The purpose of this research is to find out wheter tourists with different travel choice have different demographic and personality characteristics. For this purpose, this study classified tourists as 2 groups. That are :-Tourists that travel with tour packaged programs and-Tourists that travel by own themselves ( with no tour programs ).The questionnaire was implemented in the most touristic areas of İstanbul that were Sultanahmet, Hagia Sophia and Topkapı Palace . In this research , ?Convenience Sampling Method? was used because of economic and periodic limits.Data collected from the field study was analyzed via SPSS 10. 1 Packet Program.Discriminant Analysis was used for this study to evalute demographic and personality variables for both of two kinds of tourists.Firstly, marital status, age and travel lenght variables were found out as efficient variables to seperate tourists into 2 groups. But gender was not efficient variable in these demographic variables. Secondly , risk-taking, responsibility and expressiveness variables were found out as efficient variables that seperate tourists into 2 groups . But sociability, impulsiveness, reflectiveness and activity variables were unefficient to seperate toruists.As a result through this economic-limited and periodic- limited research , travelers with tour and travelers by own themselves have different demographic and personality characteristics from each other.