Avrupa Birliği süreci idari reformlarının idarenin denetimine etkileri
The effects of administrative reforms on judical review of administration during the Europian Union process
- Tez No: 241977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N.İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye'nin 1959 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yaptığı başvuruyla başlayan Avrupa Birliği'ne üyelik süreci artık son dönemecinde bulunmaktadır. Türkiye, Avrupa Birliği'ne tam üyelik için 10?11 Aralık 1999 tarihinde Helsinki de düzenlenen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde oybirliği ile aday ülke olarak kabul edilmiş ve 4 Aralık 2000 tarihli üyelik görüşmeleri için yol haritası niteliğindeki Katılım Ortaklığı Belgesi açıklanmıştır.Avrupa Birliği'ne üyelik müzakeresi tarihi almış olan ülkemizde AB Müktesebatına uyum sağlanması başlığı altında pek çok düzenleme ve yapısal değişiklik yapılması gerekmekte ve yapılmaktadır. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde gerçekleştirmiş gerçekleştirmekte olduğu değişikliklerin içerisinde kuşkusuz en çok tartışılanı ve dikkat çekeni idari reformlardır.Avrupa Birliği sürecinde gerçekleştirilmesi gereken idari reformlar sadece idari yapılanmaya ilişkin reformlar değildir. İdari yapılanmanın değişmesiyle birlikte yönetim anlayışının da değişmesini sağlamaya yönelik kimi hukuki düzenlemelerin de yapılması gerekmektedir. İdare Hukukuna ilişkin olarak gerçekleştirilecek ve yönetim anlayışının değişmesi sonucunu doğuracak hukuk reformlarının arasında iki başlık önemli görülmüştür. Bunlardan birincisi, yönetimin açık, saydam bir şekilde işlemesini sağlayacak yasal düzenlemeler, ikincisi ise hukuk devleti ilkesinin olmazsa olmaz koşullarından olan idari yargı denetiminin yaşanan sorunların aşılmasına olanak verecek şekilde yeniden düzenlenmesidirTez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin gelişimi ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin gerekleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde AB uyum sürecinde yapılan idari reformlar ile bu kapsamda gerçekleştirilen idari teşkilatlanmadaki yenilikler ve hukuk reformları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise idarenin denetiminde yaşanan değişim ile idarenin yargısal denetiminde yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri incelenmiştir.Tezi Hazırlayan: Vahip ARITez Danışmanı: Doç. Dr. N.İlker ÇOLAKTez Kabul Tarih ve No: 01.07.2009-2009/16Jüri Üyeleri: Doç.Dr. N. İlker ÇOLAK, Doç.Dr.Yücel OĞURLU ,Yrd.Doç.Dr.İsa DÖNER
Özet (Çeviri)
İn 1959 starting Turkey?s İnquary to Europian Economic Union membership now is on the final turn. Turkey is accepted as a candidate country by EU Heads of States and Government Meeting in Helsinki in 10-11 December 1999 by full votes and status of partnership document established as a road map.Our country which gets the date for Europion Union Membership under the title of Harmonization to EU Regulations, a lot of preperations, structural changes should be done and been done. Without any doubt within the changes during Turkey?s EU membership administrative reforms are the most attended and discussed.During the EU progress necessary administrative reforms are not the only reforms to change structure. To do that necessary legal preparations sould be done. Within the changes according to Administrative Law and generation of results of changes in administrative understanding two titles are found important. First of these legal regulations td produce open, transparent administration. Second is one of the rules of Law State of will not be if its not principle which is rearrangement of the regulations of administrative judical control.Thesis consists of three chapter. First chapter focused on development of EU relations and harmonization period necessities. In second chapter administrative reforms and with its content administrative structural changes, Law reforms during EU harmonization period are taken up. In the third chapter changes experienced under control of administration the problems of judical rewiew of administration and solution prewiews are examined.Tezi Hazırlayan: Vahip ARITez Danışmanı: Doç. Dr. N.İlker ÇOLAKTez Kabul Tarih ve No: 01.07.2009-2009/16Jüri Üyeleri: Doç.Dr. N. İlker ÇOLAK, Doç.Dr.Yücel OĞURLU ,Yrd.Doç.Dr.İsa DÖNER