Rusya Federasyonu'nda yaşayan Türkler
Turks living in Russian Federation
  1. Tez No: 241979
  2. Yazar: FARUK IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmada Rusya Federasyonu'nda yaşayan Türkler, tarihsel, coğrafi, demografik, içinde bulundukları federal yapı, ekonomik, kültürel ve etnik ve ayrılıkçı hareketler yönünden incelenmiştir.Rusya Federasyonunda yaşayan Türklerin, Panslavizm, Bolşevik devrimi ve nihayet Sovyetler Birliğinin yıkılması esnasında içinde bulundukları durum ve egemenlik kazanma çabaları ele alınmıştır. 1990 sonrası yaşanan süreçte, Rusya Federasyonu'nun kurulma aşaması, yeni Rusya Federasyonu Anayasasının hazırlanması, Rusya'nın federal yapısı ve 1994 yılında Tataristan ile başlayan ?anlaşmalı ilişkiler? dönemi ile asimetrik federal yapının Rusya Federasyonundaki Türklere etkileri ortaya konmuştur.Putin'in iktidara gelmesiyle başlayan merkezi otoritenin güçlendirilmesi çabaları, ?anlaşmalı ilişkiler? dönemindeki Türklerin kazanımlarını geri almayı amaçlamış, ekonomik, kültürel, federal açıdan sıkıntılı bir dönemi başlatmıştır. Bu döneme ilişkin gelişmelere Türklere etkileri açısından yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, indiginous Turks living in Russian Federation are being investigated in terms of historical, geographical, demographic, federal structure that they are in, their economic, cultural and ethnic structures.The situations that the Turks living in the Federatin of Russia have gone through during Panislavism ,Bolshevic Revolution and finally during the break down of Soviet Union, and their struggle for achieving their sovereignty have been analyzed. During the period of post 90s, the setting of the Federation of Russia, preparation of the constitution of the new Russian Federation, federal structure of Russia and the period of ?Bilateral treaty? which began with Tatarstan in 1994 and the effects of asymmetrical federal structure on the Turks in the Russian Federation have been forward.Struggles to make the federal authority stronger after Putin came into power aimed at taking back the the gains of Turks during the ?Bilateral treaty? period, and started culturally, economic and federally troublesome period. The effects of this troublesome period on Turks have been analyzed.