Self-determinasyon ekseninde bağımsız Kosova'nın doğuşu
The rise of independent Kosovo in the context of self-determination
  1. Tez No: 241991
  2. Yazar: ASLI YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Soğuk Savaş'ın bitmesinin ardından, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ni oluşturan federe cumhuriyetler sırayla bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Böylelikle, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan, altı federe devlet ve iki özerk bölgeden oluşan Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti dağılmıştır. Özerk bölgelerden biri olan Kosova'nın durumu, dağılma sürecinde olduğu kadar sonraki dönemlerde de uluslararası toplumun dikkatini bölge üzerine çekmiştir. 1999 yılında Kosova'da yaşanan etnik çatışma, NATO'nun müdahalesi ile durdurulmuş, ardından BM'nin oluşturduğu geçici yönetim gücü bölgede görev almaya başlamıştır. Kosova'nın nihai statüsü konusunda yapılan müzakereler sonucu Sırp ve Arnavut taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamaması üzerine Kosova, 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsız bir devlet olduğunu uluslararası kamuoyuna açıklamıştır.Bu tez çalışmasının amacı, Yugoslavya'nın tarihsel süreç içinde nasıl parçalandığı ve bu parçalanma sırasında Kosova'nın durumunu ele almaktan ziyade, konuya self-determinasyon kavramı bağlamında yaklaşıp, Kosova'nın bağımsız bir devlet olmasını self-determinasyon hakkı çerçevesinde analiz etmek ve değerlendirmektir. Bu değerlendirme sırasında, uluslararası toplumun da Kosova sorununa yaklaşımı ele alınarak, bağımsızlık ilanının Kosova için en doğru karar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the end of Cold War, the republics that were the part of the Yugoslavia declared their independence one by one. In this way Yugoslavia disintegrated, which had been founded after the World War II and included six federated states and two autonomous regions. The status of Kosovo, which was one of the autonomous regions, drew attention of the international community to the territory at the time of the disintegration and also post-disintegration period. The ethnic conflict which appeared in Kosovo in 1999 was stopped by the intervention of NATO and then the temporary government which was constituted by UN started to serve in the territory. On 17 February, 2008, Kosovo announced that it was an independent state as a result of the fact that Albanians and Serbians couldn't reach a compromise with each other on the negotiations about Kosovo's final status.The aim of this thesis is to analyze the disintegration of Yugoslavia in historical process and Kosovo's status during this disintegration. On the other hand this thesis will also analyze and evaluate the issue in relation with the term self-determination and Kosovo's being an independent state as the right of self-determination. During this evaluation, it is concluded that the declaration of independence is the best resolution for Kosovo by handling the approach of international communtiy to Kosovo problem.