Kamulaştırmada satın alma usulü
The purchasing form in condemnation
  1. Tez No: 241995
  2. Yazar: EMİNE GÜLNİHAL ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kamulaştırma, devlet ya da diğer kamu tüzel kişilerinin kamu yararının gerektirdiği hallerde, karşılığını peşin yahut şartları mevcutsa taksitle ödemek suretiyle özel mülkiyette bulunan taşınmazların mülkiyetini zorla kazanmasıdır. Anayasa ile güvence altına alınan mülkiyet hakkına son veren bir kavram olan kamulaştırmanın temel ilkeleri 1982 Anayasasının 46. maddesinde belirtilirken, yapılması sırasına uyulması gereken esas ve usule ilişkin kurallar ise Kamulaştırma Kanununda düzenlenmiştir.Kamulaştırma Kanununda, 24. 04. 2001 tarih ve 4650 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik sonrası yeni düzenlemede idarelere, tapuya kayıtlı taşınmazlar hakkında yapacakları kamulaştırmalarda öncelikle satın alma usulünü uygulamaları zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre idare kamulaştırma kararının alınmasından sonra kendi bünyesi içinde oluşturacağı kıymet takdir komisyon aracılığıyla tahmini bir kamulaştırma bedeli belirledikten sonra kamulaştırma konusu taşınmazın malikini taşınmazını satmak ya da trampa etmek üzere pazarlık görüşmelerine çağırır. Taşınmaz maliki ya da yetkili temsilcisi bu çağrıya uyarak taşınmazını satmak ya da trampa etmek isteğiyle idareye başvurursa, malik ile pazarlık görüşmelerini yine idarenin kendi bünyesi içinde oluşturulan ve en az üç kişiden oluşan uzlaşma komisyonu yürütür.Uzlaşma komisyonu ile kamulaştırma konusu taşınmazın maliki arasına yürütülen pazarlık görüşmeleri sonucunda taraflar arasında kıymet takdir komisyonun belirlediği bedeli geçmemek üzere bir bedelde anlaşma sağlanması durumunda, idare en geç kırbeş gün içinde bu bedeli ödenmeye hazır hale getirir ve malikten tapuda idare adına ferağ vermesini ister. Malik, tapuda idare adına ferağ verdikten sonra kamulaştırma bedeli kendisine ödenir ve kamulaştırma işlemi sona erer. Böylece satın alınan ya da trampa edilen taşınmaz mal, malikinden kamulaştırma yolu ile alınmış sayılır ve bu şekilde yapılan kamulaştırmaya veya bedeline karşı itiraz davaları açılamaz.
Özet (Çeviri)
Condemnation is forcibly acquisition of real estate with settling cash payment or paying by installments either government or other public legal entity, when common weal is necessary. While the fundamentals of condemnation assured with constitution, are as per article 46 with the Constitution of 1982, rules in relation to basis and forms are arranged in the condemnation law.In this law, after the alteration with the law number of 4650 in the 2001 24th April, the governments are firstly have to implement the purchasing form about the condemnation of real properties which are registered to land registration in the new devising. According to this after making a decision of condemnation, the appraisal commission, the government calls the owner of the real properties for bargaining negotiations to sell or exchange after defining an estimated charge.If the owner or an authorized representative of the real estate correspond this invitation by applying to the government the consensus commission established within the governments own constitution and at least 3 people, conduct the bargain meeting.In consequence of bargain, in the event of agreement the consensus commission and the owner of the real estate, the government arranged to pay this charge and want the owner of the real estate abandonment on behalf of the government. By paying the amount of condemnation to herself, the condemnation process come to an end. By this way, the real estate is considered to taken from the owner by means of condemnation and can't open an action of objection.