Kamulaştırma işleminin idari işlemin konu unsuru yönünden yargısal denetimi
Judicial control of expropriation procedure in terms of subject matter element of administrative procedure
- Tez No: 927715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kamulaştırma, temel bir hak olan mülkiyet hakkına müdahale ettiğinden, idare hukukunun önemli konularından birisi olmuştur. Kamulaştırmanın yargısal denetimi, diğer idari işlemlerle kıyaslandığında farklı bazı özelliklere sahip olmakla birlikte bu denetim gerek idari yargı mahkemeleri gerekse adli yargı mahkemeleri tarafından yapılır. Kamulaştırma Kanunu'nda 2001 yılında yapılan değişikliklerle, kamulaştırmaya konu taşınmazın bedel tespiti ve idare adına tescili asliye hukuk mahkemelerince yapılmaktadır. Kamulaştırma, tek bir işlemden oluşmamaktadır. Kamulaştırma için öncelikle idarenin ödeneğinin olması, idarenin kamu yararı kararı alması, kamulaştırılacak özel mülkiyetteki taşınmazın tespiti ve satın alma usulünün uygulanması gerekir. İdare, malik ile anlaşamazsa, asliye hukuk mahkemesinde kamulaştırma bedeli tespiti ve taşınmazın idare adına tescili davasını açar. Bu davada gönderilecek ilk tebligat ile kamulaştırma işlemi aleyhine iptal ve tam yargı davası açılabilmesi mümkün olmaktadır. Kamulaştırma işlemi de diğer idari işlemler gibi beş unsurdan oluşmaktadır. Kamulaştırma işleminin konu unsurunu, özel mülkiyetteki taşınmazın mülkiyetinin idareye geçirilmesi oluşturmaktadır. Kamulaştırma işleminin konu ve sebep unsurları arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır. Bu çerçevede kamulaştırmanın sebep unsurunu oluşturan kamu yararı kararının ve kamu yararı kararı alınmasına gerek olmayan imar planlarının hukuka uygun olup olmadığı, idari işlemin konu unsurunu da etkilemektedir. Çalışmada öncelikle kamulaştırmanın genel tanımı yapılmış, daha sonra kamulaştırma işleminin unsurları incelenmiştir. Çalışma içerisinde idari işlemin konu unsurunun yargısal denetimine ilişkin Danıştay kararlarına ve doktrin görüşlerine yer verilmiştir. Ayrıca kamulaştırma işleminin idari yargı denetime dair Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına yer verilmiş ve bu kararlarda konu unsurunun yargısal denetimine dair açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expropriation has become one of the important issues of administrative law since it interferes with the fundamental right of ownership. Although judicial review of expropriation has some different characteristics compared to other administrative transactions, this review is carried out by both administrative courts and judicial courts. With the amendments made to the Expropriation Law in 2001, the determination of the value of the immovable subject to expropriation and its registration in the name of the administration are carried out by civil courts of first instance. Expropriation does not consist of a single transaction. For expropriation, the administration must first have funds, the administration must make a public interest decision, the privately owned immovable to be expropriated must be determined and the purchase procedure must be implemented. If the administration cannot reach an agreement with the owner, it files a lawsuit in the civil court of first instance for the determination of the expropriation value and the registration of the immovable in the name of the administration. In this case, it is possible to file a cancellation and full jurisdiction lawsuit against the expropriation transaction with the first notification to be sent. The expropriation transaction, like other administrative transactions, consists of five elements. The subject element of the expropriation process is the transfer of ownership of privately owned real estate to the administration. There is a close connection between the subject and reason elements of the expropriation process. In this context, whether the public interest decision that constitutes the reason element of the expropriation and the zoning plans that do not require a public interest decision are lawful also affects the subject element of the administrative process. First of all, the general definition of expropriation is made in the study, and then the elements of the expropriation process are examined. The Council of State decisions and doctrinal opinions regarding the judicial review of the subject element of the administrative process are included in the study. In addition, the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights regarding the administrative judicial review of the expropriation process are included, and explanations are made regarding the judicial review of the subject element in these decisions.