Belediyelerde kamulaştırma işleri
- Tez No: 353997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, sırasıyla kamulaştırma kavramı, kamulaştırmanın tarihi gelişimi, kamulaştırma işleminin oluşturulması için gereken şartlar Kamulaştırma Kanunundaki usul, esas alınarak anlatılmaktadır. Kamulaştırma Kanununda 24.04.2001 tarih ve 4650 sayılı değişiklikle getirilen yeni hükümler ilgili bölümler açıklanırken göz önünde bulundurulmuştur. Kamulaştırmaya başlanılmadan önce yapılması gerekli hazırlıklar aşamalı olarak ele alınmış ve her bir aşama üzerinde kısaca durulmuştur. Kamulaştırma işlemine başlanıldıktan sonra yapılması gerekenler; kamulaştırma bedelinin hesaplanması (gerek bedelin mahkemece tespit edilmesi ve gerekse taraflarca tespit edilmesi), satın alma usulü, kamulaştırılan taşınmazın idare adına tescili, kamulaştırmadan vazgeçilmesi ve mal sahibinin kamulaştırılan malı geri alma hakkı kısaca anlatılmıştır. Ayrıca kamulaştırma usulleri olarak; trampa yoluyla kamulaştırma, acele hallerde kamulaştırma ve kamu kurumlarının bedelsiz kullanma imkan ve usulleri ve de idareler arası mal devrine özetle değinilmiştir. Birinci bölümde son olarak; kamulaştırma kararının tebliğinin sonuçları ele alınmıştır. Yerel Yönetim kavramına, tarihi gelişimine ve yerel yönetimlerde kamulaştırma işlerine ikinci bölümde yer verilmiştir. Yerel yönetim kavramına değinildikten sonra, dünyada ve Türkiye'de geçirmiş olduğu gelişim safhası kısaca özetlenmiştir. Sonra sırasıyla İl Özel İdarelerinde ve köylerdeki kamulaştırma işleri anlatılmıştır. Büyükşehir Belediyeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümün son kısmında 1580 sayılı Belediye Kanununa tabi İl ve İlçe Belediyelerinin görevleri, yetkileri ve organları hakkında özet bilgi verilmiştir. Son olarak, belediyelerin kamulaştırmada takip ettikleri süreç ele alınmış ve belediyelerin yapmış oldukları kamulaştırmalarla ilgili örnek kararlara yer verilmiştir. Tezde son olarak belediyelerdeki kamulaştırmalar ile ilgili kısa bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation has two chapters. In first chapter, expropriation concept, historical development of expropriation and necessary requirements for occurring of expropriation processes have been explained based on method of expropriation rule. In related chapters, new modification come in to force at 24.04.2001 with 4650 number, were discussed. Before expropriation processes, necessary requirement processes have been evaluated step by step and every step was discussed separately and briefly. Calculation of expropriation cost, which is set by court or by sides. Purchasing method, registration of expropriation immovable for government office, and ex-owner rights of giving up expropriation were defined shortly. In addition to this, the expropriation processes which consist of expropriation by barter, urgent expropriation, free usage of availability and rule of immovable of public administration and transformation of properties between administrations were summarized. At the end of first chapter, results of notification of expropriation decision were talked about. In second chapter contains local government concept, historical background and expropriation processes for local government. After explaining local government concept, its development steps in the world and Turkey were discussed. After that, expropriation works in city private administrative office and villages were reported. Moreover, information's about metropolitan municipalities were given. At the end of the second chapter, based on the rule of 1580 number of municipality, information about tasks, competencies, and subdivisions of city and districts have been given briefly. Finally, the following processes by municipality in expropriation were taken into consideration and illustrated discussion related to municipality expropriation processes have been explained. The results I finally reached in the theses are concluded and listed in the conclusion chapter.