Enerji sorunu, Avrupa Birliğinde arayışlar ve Türkiye
Energy problem, solution methods in EU and Turkey
- Tez No: 241997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji, tarih boyunca insanlık için önemli olmuştur. Enerji kaynaklarına yakınolan ülkeler diğer ülkelere nazaran avantaj sağlamışlardır. Günümüzde de bu durumçok farklı değildir. Enerjinin elde edilmesi yahut enerjiden vazgeçilmesi artık savaşsebebi bile olabilmektedir. Sanayi devriminden günümüze kadar her yeni gelişmeenerjinin önemini siyasi ve ekonomik anlamda daha da artırmıştır. Sanayinin veüretimin en önemli girdilerinden olan ve kıt kaynaklar arasında yer alan enerji,günümüzde ister gelişmiş, ister gelişmekte olan ülkelerde olsun tüm dünyada önemisürekli artan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkeler, enerji kaynaklarınaulaşmayı stratejik bir hedef olarak görmektedirler.Türkiye, enerji kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke olmasına rağmeniçinde bulunduğu şartları isabetli bir şekilde değerlendirmesi ve uygun enerjipolitikalarını kararlı bir biçimde uygulaması halinde çağımızın en önemlisorunlarından olan enerji sorununun üstesinden gelebilecek potansiyele sahip birülkedir. Bu çalışmanın amacı; Orta Asya ve Rusya petrollerinin Avrupa'yaulaştırılmasında köprü ülke konumunda olan Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlarıortaya koymak ve bu konumunun getirdiği avantajları ekonomik ve siyasi anlamdanasıl kullanabileceğini araştırmaktır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde enerjinin tanımlanması vepotansiyel olarak miktarının tespit edilmesine yönelik kavramsal çerçeve sunulmuş,ikinci bölümde enerji sorunu ve AB ile Türkiye'deki çözüm arayışlarının nelerolduğuna değinilmiş ve son bölümde ise Türkiye'nin jeostratejik fırsatları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has an important factor for humankind throughout the history.Countries near the energy sources gain advantage in comparison to the othercountries. This circumstance is not different today. Obtaining energy or waiving fromenergy may become a casus belli. From the industrial revolution until today, eachnew development has increased the importance of the energy with economical andpolitical aspects. Energy, which has been the most important input of the industry andmanufacture and takes place among scarce sources, continues to increase itsimportance in developing countries and in all over the world. The countries regardobtaining energy sources as a strategic purpose.Although Turkey is dependent on outside energy sources, it has a potential toovercome the energy problem which is one of the most important problem today inthe event of evaluating the conditions included and carrying out appropriate energypolicies purposefully. The purpose of this study is to set forth the conditions of Turkeyas a bridge country for delivery of oils of Central Asia and Russia to Europe, and toinvestigate how to use these advantages in economical and political aspects.This study consists of three sections. In the first section, it has givenconceptual context of energy for defining energy and determining the amountpotentially; in the second section, it has been mentioned about the energy problemand solution methods in EU and Turkey; and in the final section, it has beendiscussed the geostrategic opportunities of Turkey.