Uluslararası fiziksel dağıtımda antrepo sahipliğinin ihracat yapan işletmelerin performansına etkileri
The effectsof warehouse ownership in international physical distribution on the performance of export companies
  1. Tez No: 241998
  2. Yazar: ERDAL ARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TANSU SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Uluslararası fiziksel dağıtım günümüzde hala birçok işletme tarafından sadece taşımacılık olarak algılanmaktadır. Bu araştırmada ele alındığı gibi uluslararası fiziksel dağıtım sadece taşımacılık demek değildir. Antrepo, sipariş ve bilgi işleme, koruyucu ambalajlama ve müşteri hizmetlerini de kapsayan faaliyetlerden oluşmaktadır. Antrepo işlemi gümrüklü malların saklandığı uluslararası fiziksel dağıtımın temel faaliyetlerinden biridir.Bu araştırma ihracat yapan işletmelerin antrepo alternatifleri üzerine yönelik bir araştırmadır. Araştırmanın amacı; antrepo işleminde dış kaynak kullanımını hem teorik olarak açıklamak hem de Kocaeli'nde metal-makine sanayi işletmelerindeki kullanım düzeyini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca farklı ülkelerin dış kaynak kullanımına ilişkin yaklaşımlarını değerlendirmek, antrepo işlemini kendisi yapan işletmelerle, dış kaynak kullanan işletmelerin bu kararları neden verdiklerini ve bu kararlarda etkili olan etkenleri saptamak, antrepo işlemini kendi yapan işletmelerle, dış kaynak kullanan işletmelerin ihracat ve antrepo performanslarını karşılaştırarak iki grup arasındaki farklı ve benzer yönleri belirlemektir. Ayrıca sorunları belirleyerek önerilerde bulunmaktır.Araştırma makine?metal sanayi alanlarında faaliyet gösteren ve ihracat yapan işletmeler üzerinde uygulanmıştır. İlgili işletmelerin listesi Kocaeli Sanayi Odası'ndan alınmış ve bunların 114'ünde çeşitli düzeyde kişiler ile yüz yüze anket yapılmıştır.Araştırmada antrepo işleminde dış kaynak kullanımının en önemli nedenin `maliyet tasarrufu' sağlamak olduğu belirlenmiştir.İhracatçılar tahmin edemedikleri gelecek için kendi antreposuna yatırım yapmaktansa, dış kaynak hizmeti veren genel antrepoları tercih edip, yararlandığı kadar hizmet bedeli vererek, malın fiyatına yansıyacak maliyetleri değişken maliyetten sabit hale getirmek istemektedirler.Amerika, Avrupa ve gelişmekte olan Uzakdoğu ülkelerinden Singapur, Hong Kong, Taiwan ve Malezya'da yaygın olan antrepo işleminde dış kaynak kullanımının Kocaeli'ndeki makina-metal sektöründe ihracat yapan işletmeler içinde yeteri düzeyde ilgi görmediği görülmektedir. Araştırmada ihracat performasları daha güçlü olan işletmelerin kendi antreposunu tercih ettiği ve bunun nedenlerinin, daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak, kontrolü ellerinde tutmak ve genel antrepo işletmelerine olan güvensizlikten kaynaklandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the international physical distribution is still perceived as only transportation activity by a number of enterprises. As it has been touched upon in this survey, the international physical distribution is not only a transportation activity. It comprises the functions covering the bonded warehousing, the ordering and information service, the protective packaging and the customer service. The bonded warehousing function is one of the essential activities of international physical distribution in which the cleared goods are stored.This survey is on the alternatives of the bonded warehousing function for the exporting enterprises. The objective of this survey is to find out both the theoretical formation of outsourcing in bonded warehousing and the outsourcing rate at metal and machinery manufacturing companies in Kocaeli, to assess the approaches of various countries to outsourcing, to determine why some enterprises decide to outsource the bonded warehousing or some decide to perform it in-house and the factors affecting their decisions, to compare and contrast the export and bonded warehousing performances of the companies performing bonded warehousing in-house and the outsourcing ones, and to determine the problems and to put forward a number of suggestions.This survey has been applied to the enterprises engaged in metal and machinery sector and exporting companies. The list of related companies has been obtained from the Kocaeli Chamber of Industry and a face-to-face survey has been conducted of the people working at various status at the 114 of these companies.This survey revealed that the most important reason for the outsourcing in bonded warehousing function is ensuring cost savings.By preferring the general warehouses providing outsourcing service to investing warehousin in-house because of the unpredictable future and paying the service charge, exporters want to change the variable costs affecting the prices of the goods into the fixed costs.It is obvious that the outsourcing in bonded warehousing, which is very common in America, Europe and developing Far East countries such as Singapore, Hong Kong, Taiwan and Malaysia, doesn?t receive the attention of the companies at metal and machinery sector at an optimum level. In this survey, we see that the enterprises having high exporting performance prefer to perform the bonded warehousing in-house and the reasons of this preference are to ensure higher customer satisfaction, to have the control of the business and the unreliability in warehousing firms.