A case of romanization: The Terrace Houses of Ephesus
Romalılaşma üzerine bir çalışma: Efes'in Teras Evleri
- Tez No: 240617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAROLYN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı Efes şehrindeki Romalılaşma derecesini Teras Evler 2'nin incelenmesi yoluyla tartışmaktır. Romalılaşma terimi üzerine yapılan ve yapılmakta olan birçok yayın ve çalışma olmasına rağmen bu çalışmaların az bir kısmı konuyu domestik açıdan ele almaktadır.Bu tezin amacı Romalılaşma kavramı ışığında Efesin domestik mimarisinin incelenmesi ve özellikle bu kültürel değişimin Teras Evlerin mimarisi üzerindeki etkilerini tartışılmasıdır.Teori ile pratiği birleştirerek, kültür kavramı ve domestik mimari arasındaki ilişkiyi etüt edecek olan bu tez, aynı zamanda bu iki konseptin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içinde olduklarını ortaya koyacaktır. Yer yer tezin içinde kültürel kimlik, etnisite ve mimarlık üzerine yapılan analizler daha geniş sorulara cevap ararken disiplinler arası bir yaklaşım izlenilecektir. Son bölümde ünite 4 üzerine yapılacak olan analizde, plan, dekorasyon ve oda fonksiyonları incelenecek ve sonuç olarak Efes'in Romalılaşma derecesi tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the extent of Romanization in Ephesus through the close study of Terrace House II. There is a great amount of scholarship burgeoning around the term Romanization. On the other hand very few of these studies have concentrated on the domestic level. The intention of this thesis is to bring attention to the domestic realm of Ephesus in the light of this concept and explore the subtle changes in its private architecture during these times of cultural change.Combining theoretical work with practice, it will focus on the relationship between culture, domestic space and how the two notions are interlinked as well as how they are reciprocally indicative. The analysis throughout the thesis will raise broader debates on the relation of cultural identity, ethnicity and architecture where a multi-disciplinary approach will be employed. Finally the work will center around one Residential Unit which will be studied in terms of its layout, decorations and function of spaces in the light of the theories discussed in previous chapters, reaching a conclusion about the extent of Romanization.