Toxoplasma gondii üzerine darbeli ve sürekli elektromanyetik alanın etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of pulsed and continuous electromagnetic fields on toxoplasma gondii
- Tez No: 242021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ERTABAKLAR, DOÇ. DR. M. DİNÇER BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toxoplasma gondii (T.gondii) bütün dünyada yaygın olarak bulunan ve bütün memelileri enfekte edebilen hücre içi bir parazittir. Parazit konak hücreye plazma membranında parazitik vakuol oluşturmak suretiyle saldırmaktadır. Virülant toxoplasma infeksiyonundan sorumlu etkenler ve mekanizmalar henüz tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada elektromanyetik alanın T.gondii'nin hem hücre içine girişine hem de virulansına olan olası etkileri incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca T.gondii model olarak kabul edilerek hücre içi organizmalara elektromanyetik alanın olası etkisinin belirlenmesi planlandı.T.gondii'ye elektromanyetik alanın etkisi in vitro ve in vivo deneyler ile incelenmiştir. Çalışmamızda erişkin erkek Balb/c fareler, her grupta rastgele olarak seçilen 10 fare olacak şekilde kullanıldı. In vivo deneylerde erişkin erkek Balb/c farelere 1 ml sinde 105 T.gondii bulunan solüsyon intraperitonal olarak enjekte edildi. Sonra 5 gün boyunca darbeli (1.3 msn aralıklarla, 75 Hz, 2.3 mT, 8 saat/gün) ve sürekli (50 Hz, alternatif akım, 2 mT, 8 saat/gün) elektromanyetik alan enfekte farelere uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir elektromanyetik alan uygulanmamıştır. In vitro deneylerde ise takizoitli periton sıvıları bir gün boyunca +4 º C'de eş zamanlı olarak sekiz saat süreyle sürekli veya darbeli elektromanyetik alana maruz bırakıldı. Kontrol grubundakilerde ise elektromanyetik alan uygulaması hariç bütün koşullar aynı tutuldu. Sonra, elektromanyetik alan uygulanan veya uygulanmayan takizoitli periton sıvıları, ml sinde 105 T.gondii olacak şekilde farelere enjekte edildi. Toplanan takizoitli periton sıvıları içindeki T.gondii miktarı elektromanyetik alanın etkisini göstermek için sayıldı. Alınan bütün örneklerde SDS-PAGE yöntemi ile T.gondii protein bantları incelendi.In vivo ve In vitro deneyler, darbeli ve sürekli elektromanyetik alana maruz bırakılan deney gruplarında T.gondii sayısında kontrol grubuna göre azalma saptandığını belirlenmiştir. Buna karşılık SDS-PAGE yöntemi ile incelenen T.gondii protein bantlarında anlamlı bir değişiklik bulunamamıştır. Bu sonuçlar elektromanyetik alanın T.gondii üzerine bazı etkilerinin bulunduğunu fakat bu etkilerin tam olarak anlaşılabilmesi için daha ileri tekniklerle incelenmesi gerektiği kanaaitine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii (T.gondii) is an intracellular parasite found throughout the world and capable of infecting all mammals. The parasite invades the host cell through its plasma membrane with formation of a parasitophorous vacoule. Factors and mechanism responsible for virulent toxoplasma infections has not been explained yet. The possible effects of electromagnetic fields (EMF) on both the invasion of the host cell and virulence of T. gondii are aimed in this work. Furthermore, determination of the possible effect of EMF on intracellular microorganisms was planned by taking T.gondii as a model.Electromagnetic effects on T.gondii have been shown by in vitro and in vivo experiments. In our study, adult male Balb/c mice have been used, containing randomly selected 10 mice in each group. During in vivo experiments, the solutions containing 105 T.gondii per ml were intraperitonally injected into the male adult Balb/c mice (n=30). Then, pulsed (duration time 1.3 ms, 75 Hz, 2.3 mT 8 hr/day) and continuous (50 Hz, alternating current, 2 mT, 8 hr/day) EMF were applied for 5 days to the infected mice. EMF didn?t apply to the control group. During in vitro experiments, pulsed (duration time 1.3 ms, 75 Hz, 2.3 mT) and continuous (50 Hz, alternating current, 2 mT) EMF were applied to the tachyzoites containing peritoneal liquids for 8 hours at 4 ? C in a day. The same conditions except EMF were applied to the controls. Then, tachyzoites containing periton liquids which were exposed either EMF or not have been injected to mice containing 105 T.gondii per ml. The amount of T.gondii within all tachyzoites containing periton liquid has been counted to determine the effect of EMF. All the taken samples have been investigated of T.gondii protein bands by using SDS-PAGE technique.In vivo and in vitro experiments determined that pulsed and continuous EMF reduced the number of T.gondii compared to controls. However, no differences have been observed at the protein bands of T.gondii examined by SDS-PAGE technique. These results showed that EMF has some effects on T.gondii but these effects should be investigated by using advance techniques.