15?49 yaş evli kadınların aile planlaması yöntemlerine ilişkin tutumlarının kullandıkları kontraseptif yöntemler ile ilişkisi
The relationship between the attitudes of married women in the age range of 15?49 toward family planning methods and the contraceptive methods they use.
  1. Tez No: 242026
  2. Yazar: ASLI ÇAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırma 15?49 yaş grubu evli kadınların aile planlaması yöntemlerine ilişkin tutumlarının kullandıkları kontraseptif yöntemleri ile ilişkisinin incelenmesi amacı ile kesitsel tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmaya 09.06.2008?15.09.2008 tarihlerinde Aydın il merkezindeki sağlık ocakları bölgelerinde ikamet eden 427 kadın alınmıştırAraştırma verileri, kadınların tanıtıcı özelliklerinin ve araştırmanın bağımsız değişkenlerinin sorgulandığı soru formu ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, varyans analizi, t-testi, korelasyon, Crombach Alfa ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştırAraştırma kapsamındaki kadınların yaş ortalaması 33,52±7,82 idi. Kadınların daha çok ilkokul mezunu (%36,5) olduğu ve %93,2'sinin sosyal güvencesinin bulunduğu belirlenmiştir. Araştırmanın yapıldığı sırada, kadınların %60,4'ünün modern, %26,0'ının geleneksel yöntemler ile korundukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a cross-sectional descriptive study to examine the relationship between the attitudes of married women in the age range of 15?49 toward family planning methods and the contraceptive methods they use. The study group consisted of 427 women who resided in the areas around the public health centers in the central province of Aydın between 09.06.2008 and 15.09.2008The study data were collected by a questionnaire that interrogates the profile data about the women and the independent variables of the study, as well as by the Family Planning Attitude Scale. Descriptive statistics, variance analysis, t-test, correlation, Cronbach Alpha and multiple regression analyses were employed to evaluate the dataThe mean age of the participant women was 33.52±7.82. The study found that most of the women were primary school graduates (36.5%) and 93.2% benefited from social security. It was also found that 60.4% of the women used modern contraceptive methods, while 26.0% used traditional contraceptive methods when the study was carried out.