Pirinç kepeği kapsayan etlik piliç rasyonuna enzim karışımı katkısının performans üzerine etkisi
The effects of enzyme mixture supplementation on performance in broilers fed diets containing rice bran
- Tez No: 242027
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, pirinç kepeği kapsayan etlik piliç rasyonuna enzim karışımı (fitaz, ß-glukanaz, ksilanaz, selülaz) katılmasının etlik piliçlerde performans (canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma), karkas randımanı, bazı iç organ ağırlıkları, bağırsak segment uzunlukları ile bazı besin madde sindirilebilirlikleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada toplam 375 adet Ross 308 erkek civciv kullanılmıştır. Civcivler kontrol, birinci deneme ve ikinci deneme gruplarına her birinde 125 adet civciv olacak şekilde rasgele dağıtılmıştır. Her grup için her birinde 25 adet civciv bulunan beş tekrar grubu düzenlenmiştir. Araştırma 42 gün sürdürülmüştür.Araştırmada 1?10. günler arasında %23 ham protein ve 3010 kcal/kg metabolizlenebilir enerji içeren etlik civciv başlangıç yemi, 11?28. günler arasında %21 ham protein ve 3175 kcal/kg metabolizlenebilir enerji içeren etlik piliç geliştirme yemi ve 29?42. günler arasında %19 ham protein ve 3225 kcal/kg metabolizlenebilir enerji içeren etlik piliç bitirme yemi kullanılmıştır. Mısır ve soya fasulyesi küspesine dayalı rasyon kontrol grubunu, %15 düzeyinde pirinç kepeği kapsayan rasyon birinci deneme grubunu ve % 15 düzeyinde pirinç kepeği kapsayan ve enzim karışımı katkısı yapılan rasyon ikinci deneme grubunu oluşturmuştur. İkinci deneme grubu rasyonuna 1?42.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effects of enzyme mixture (phytase, ß-glucanase, xylanase, cellulase) supplementation on performance (body weight, feed consumption, feed conversion ratio), carcass yield, some internal organ weights, lenghts of intestine segments and digestibilities of some nutrients in broilers fed diets containing rice bran.Totally 375 male Ross 308 chicks were used in the experiment. Chicks were randomly divided into control, first experimental and second experimental groups each containing 125 chicks. Each group was assigned to five replications each containing 25 birds per floor pen. The study was terminated at day 42.In the present study, from 1 to 10 d of age a starter diet (23% crude protein; 3010 kcal/kg ME), from 21 to 28 d of age a grower diet (20% crude protein; 3100 kcal/kg ME) and from 29 to 42 d of age a finisher diet (19% crude protein; 3225 kcal/kg ME) were fed. The treatment groups in the experiment were; control: corn-soybean meal based diet; first experimental: rice bran supplemented at the level of 15% of diet and second experimental group: enzyme mixture supplied diet containing 15% rice bran. Mixture of four commercial enzyme [phytase: Kavimix® Natuphos 500 G (500 FTU/kg diet) and enzyme mixture Kavimix® Safizym GP 60: (endo?1,3(4)-ß glucanase 1 410 000 IU/kg, endo?1,4-ß xylanase 600 000 IU/kg ve cellulase 10 200 IU/kg)] were added to test diet from 1 to 42 d of age.Dietary supplementation of rice bran to 15% of diet and enzyme mixture addition to rice bran diet had no significant effect on body weight, but increased feed consumption (p>0,05). In addition to this, feed conversion ratio findings among the groups were not significant.Carcass yield did not affected from dietary supplementation of rice bran and enyzme mixture. Beside this, differences between liver, gizzard and abdominal fat weights were not significant. Also, lenghts of some small intestine parts (duodenum, jejenum, ileum and secum) and nutrient digestibilites were not affected from dietary treatments.