Koroner arter cerrahisi hastalarında preoperatif ve postoperatif NT-proBNP düzeyleri ile postoperatif atriyal fibrilasyon sıklığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between preoperative and postoperative NT-proBNP levels and postoperative atrial fibrillation frequency in open heart surgery
- Tez No: 242044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN İŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, kardiyopulmoner bypass ile koroner arter cerrahisi uygulanan hastalardaki postoperatif erken dönemde ortaya çıkan Atriyal Fibrilasyon sıklığı ile preoperatif ?Brain Natriuretic Peptid? düzeylerinin yüksekliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidirNT-proBNP, kalpte sentezlenen Natriuretik peptitlerden biridir. Atriyumların gerilmesi ve sol ventrikül basınçlarının artmasıyla bu hormonun salgısı artar. Postoperatif Atriyal Fibrilasyon, tromboembolik olaylara, hastanede yatış süresinde uzamaya ve sağlık harcamalarında artmaya neden olabilir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, kardiyopulmoner bypass ile koroner arter cerrahisi uygulanan hastalarda, preoperatif NT-proBNP düzeyinin, postoperatif Atriyal Fibrilasyon gelişmesine etkisini değerlendirmektirElektif koşullarda kardiyopulmoner bypass ile koroner arter cerrahisi uygulanan 39 hasta çalışmaya dahil edildi. Böbrek yetmezliği, yeni geçirilmiş miyokard enfarktüsü, kombine kalp kapak hastalığı, preoperatif dönemde ciddi obstrüktif akciğer hastalığı, olan hastalar ile ejeksiyon fraksiyonu % 30'un altında olanlar ve 80 yaş üzerindeki hastalar çalışmaya alınmadı. Bütün hastaların plazma NT-proBNP düzeyleri 5 kez (T0: preoperatif, T1: kardiopulmoner bypass sonrası, T2: postoperatif 4. saat, T3: postoperatif 12. saat ve T4: postoperatif 24. Saat) ölçüldü ve kaydedildi. Hastalar preoperatif NT-proBNP düzeyleri ?100 pg/ml olanlar (Grup A) ve 100 pg/ml'nin üzerinde olanlar (Grup B) olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta iken kalp ritmi devamlı olarak monitörize edildi. Yoğun Bakım Ünitesinden Servise alındıklarında günde iki kez EKG çekilerek kardiyak ritm takipleri yapıldıÇalışmaya alınan toplam 39 hastadan 11'inde (% 28,2) postoperatif dönemde Atriyal Fibrilasyon geliştiği gözlendiGrup A ve Grup B Atriyal Fibrilasyon gelişmesine göre karşılaştırıldığında Grup B'de Grup A'ya oranla daha sık olarak PostAF geliştiği gözlenmiştir. Grup A'da 19 hastanın 2'sinde (% 10,5), Grup B'de 20 hastanın 9'unda (%45) PostAF gelişmiştir. İki grup arasındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (P0.05).Sonuç olarak: preoperatif dönemdeki yüksek NT-proBNP düzeyleri, koroner arter cerrahisinden sonraki dönemde Atriyal Fibrilasyonun habercisi olarak değerlendirilip ona göre tedbir alınabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between preoperative Brain Natriuretic peptide (BNP) levels and atrial fibrillation frequency following in the early postoperative period, in patients who underwent coronary artery bypass graft (CABG) with cardiopulmonary bypassNT-proBNP is one of the Natriuretic Peptide that is synthesized in the heart. This hormone is released when the atrial stretch and the left ventricle pressures increases. Atrial fibrillation is a common complication following coronary artery bypass surgery. Postoperative atrial fibrillation can lead to thromboembolic events, prolonged hospital stay and increased health costs. Our objective in this study is to evaluate the effect of preoperative NT-proBNP levels on the development of atrial fibrillation after coronary surgery with cardiopulmonary bypass39 patient who had elective CABG surgery with cardiopulmonary bypass were included this study. Those who had renal failure, new onset myocardial infarction, combined valvular diseases, severe obstructive pulmonary disease in the preoperative period, patients over 80 years old and ejection fraction less than 30% were excluded from the study. Plasma NT-proBNP levels were measured and the patients were divided into two groups according to the preoperative NT-proBNP levels under 100 pg/ml and above 100 pg/ml. Plasma NT-proBNP levels were measured 5 times: T0:in the preoperative period, T1: at the end of cardiopulmonary bypass, T2:at 4. hours postoperatively, T3:12. hours postoperatively and T4:24. hours postoperatively. Patients? heart rhythms were monitored in intensive care unit and electrocardiograms were taken at two times in a day after the intensive care unitOut of 39 patients who were included in this study, 11 of them (% 28,2) developed AF in the postoperative periodTwo groups were compared according to the development of AF in the postoperative period. In Group B (which T0 NT-proBNP levels were high), the development of AF was found to be more frequent than Grup A. In Group A, 2 out of 19 patients (% 10,5) and in Group B, 9 out of 20 patients (%45) developed AF in the postoperative period. And the difference between these two groups was found to be statistically significant (p0.05We concluded that high NT-proBNP levels in the preoperative period may lead AF postoperatively.