Off ve on-pump koroner baypas cerrahisinin erken dönemde kardiyak fonksiyonlar üzerine etkilerinin preoperatif ve postoperatif nt-probnp, troponin ı ve ejeksiyon fraksiyonu değerleri ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of off and on-pump coronary bypass surgery on early term cardiac functions with preoperative and postoperative nt-probnp, troponin i and ejection fraction values
- Tez No: 769256
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Prospektif yapılan bu çalışmada elektif koroner arter baypas cerrahisi planlanan 50 hasta iki gruba ayrıldı. Birinci grupta on pump prosedürü ile koroner baypas operasyonu planlanan 25 hasta , ikinci grupta ise off pump prosedürü ile koroner baypas operasyonu planlanan 25 hasta yer aldı. İki gruptaki hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde NT-proBNP, C Troponin I (cTnI) düzeyleri ile preoperatif ve postoperatif 5. veya 6. günde ekokardiyografi ile ejeksiyon fraksiyonlarına (EF) bakıldı. İki grubtaki hastalara uygulanan on-pump ve off-pump prosedürlerin kardiyak fonksiyonlar üzerine erken dönem etkileri karşılaştırılarak değerlendirildi. SONUÇLAR: Her iki grubun NT-proBNP değerlerinin karşılaştırılmasında istatiksel olarak fark bulunamamasına rağmen on pump grupta postoperatif 8 ile 24. saatler arasındaki NT-proBNP değerindeki artış istatiksel olarak anlamlı yüksek geldi ( p=0.001, t=-3.892). Her iki prosedürdeki ve bu süreçteki artış, prosedürlerin ve kardiyoplejinin miyokardı ideal koruyamaması ile Kardiyopulmoner Baypas (KPB)'ın inflamatuar yanıtına bağlı olarak gelişen miyokard disfonksiyonuna sekonder olarak ortaya çıkmaktadır diye yorumlandı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this prospective study involved 50 patients that either off pump or on pump coronary artery bypass procedure was carried out. The first group consists of 25 patients that off pump surgery procedure hade been performed and the second group consists of 25 patients that on pump surgery procedure hade been performed. In both groups preoperative and postoperative NT-proBNP and c Troponine I levels were assessed, and preoperative and postoperative 5th or 6th day echocardiography was performed to evaluate EF. In both groups the early period effects of the procedures on cardiac functions were evaluated by comparing. RESULTS: Each of the two groups for comparing of NT-proBNP values; although there is no statistical difference, the increase in value of NT-proBNP was significantly higher in on pump group postoperative between the 8th and 24th hour (p=0.001, t=-3.892). Increase in both of the two procedures and in these processes was interpreted as occuring secondary to the procedures and cardioplegic that were unable to protect the myocardium ideally and inflammatory response to the cardiopulmonary bypass (CPB)-induced myocardial dysfunction.