Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım ve sağlık hizmetleri: Ankara ve Muş illerinde sağlık Bakanlığı'nabağlı hastanelerde çalışan hekim ve hemşirelerin serbest dolaşıma ilişkin görüşleri ve potansiyel göç
Free movement in the European Union and health services: Views of physicians and nurses working at ministry of health hospitals in Ankara and Muş provinces about free movement and potential migration
- Tez No: 242049
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Yeterli sayı ve nitelikte sağlık insan gücü kapasitesine sahip olmak sağlık sistemlerinin amaçlarına erişmesinde temel araçlarından biridir. Ancak ülkelerin çoğu, sağlık insan gücünün eksikliği ve dengesiz dağılımı ile ilgili problemlerle karşı karşıyadır. Sağlık insan gücüne ilişkin bu problemler; son yıllarda sağlık profesyonellerinin uluslararası serbest dolaşımı veya göçü ile birlikte daha da kritik bir hal almakta ve önem kazanmaktadır. Bu bağlamda başta AB, DSÖ, OECD ve DB olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve bireysel ülkeler de sağlık profesyonellerinin göçü üzerinde ciddi çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Bu bağlamda, doğası gereği ?serbest dolaşım? olgusu üzerine kurulu olan AB'nin özel bir konumu ve yeri vardır.Bu çalışma ile Türk sağlık profesyonellerinin Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım konusunda görüşlerini potansiyel göçün nedenleri ile birlikte ortaya koymak, Türkiye'den AB ülkelerine olası sağlık profesyoneli göç akışını analiz etmek ve iş doyumunun sağlık profesyonellerinin göç düşünceleri üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçlara ulaşabilmek için çalışmada Ankara ve Muş illerinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan 1054 hekim ve hemşireye anket uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da 10 hastaneden basit tesadüfî örnekleme ile seçilen 432 hekim ve 420 hemşire, Muş ilinde ise il merkezindeki iki hastanede görev yapan toplam 284 hekim ve hemşire oluşturmuştur ve Muş ilindeki anket geri dönüş oranı %71,2'dir.Araştırma anketi ?Türkiye'nin mevcut koşullar altında (sosyal, ekonomik, kültürel, çalışma koşulları, eğitim olanakları, gelir durumu vb.) bugün itibariyle Avrupa Birliği'ne tam üye olduğunu ve kişilerin serbest dolaşımının önünde hiçbir engel bulunmadığını varsayınız? senaryosu üzerine kurgulanmıştır. Araştırma sonucunda hekimlerin %66,2'si hemşirelerin de %65,2'i Türkiye AB'ye üye olduğu takdirde çalışmak amacıyla bir başka AB ülkesine göç edebileceğini belirtmiştir. Araştırma grubunun göç etmek istemesinde motive edici en temel faktör ?daha iyi çalışma koşulları isteği? olarak belirlenmiştir. Hekimlerin göç düşüncesinin iş pozisyonuna, mesleki hizmet süresine, ekonomik refah düzeyine, çalıştıkları kurumdaki hizmet sürelerine, yaşına ve iş doyum düzeylerine (içsel, dışsal ve genel) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Hemşirelerin göç düşüncesi de eğitim durumuna, mesleki hizmet süresine, çalıştığı kurumdaki hizmet süresine, yaşına, medeni durumuna, çalıştığı kurum türüne, yönetim görevi bulunup bulunmamasına, genel ve içsel iş doyum düzeylerine göre göç düşünceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Fakat araştırma grubunun çalıştığı illere göre göç düşüncelerinin istatistiksel olarak değişmediği saptanmıştır. Genel iş doyum düzeyi düşük olan hekim ve hemşirelerin göç etmeye daha çok eğilimli oldukları bulunmuştur. Gerçekleştirilen lojistik regresyon analizine göre, araştırma grubunun göç düşüncesinin mesleki hizmet süresi ve içsel iş doyum düzeyi arttıkça göç etme riski azaldığı saptanmıştır.Sağlık profesyoneli (özellikle de hekim ve hemşire bazında) eksikliği yaşayan Türkiye'nin var olan mevcut sağlık insangücü stoğunu da dışa göç yoluyla kaybetmemesi için politik karar vericilerin ve ilgili paydaşların başta çalışma koşullarını iyileştirici önlemler olmak üzere gerekli tüm önlemleri almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Providing for appropriate human resources for health is one means of any health system to attain their objectives. However, many countries face workforce related challenges, including the shortage and unbalanced distribution of skilled health workers. These problems have become more critical and important together with the mobility of health professionals in an international scale in recent years. In this context, international institutions, mainly the EU, WHO, OECD and WB, and individual countries have focused on migration of health professionals. Within this frame, there is a special position of the EU which is inherently based on ?free movement? fact. This study aims to put into place the views of Turkish health professionals about the free movement in the EU together with the reasons of potential migration. This study also seeks to analyse potential migration flows of health professionals from Turkey to the EU, and by identifying push and pull factors for migration and to determine the impacts of job satisfaction on health professionals? migration intentions. To examine attitudes towards and determinants of migration, it was undertaken a representative survey among physicians and nurses working for hospitals based on the Ministry of Health in the provinces of Ankara and Muş in Turkey. A total of 1054 usable surveys from 12 hospitals were included in the analysis. For the study population in Ankara 432 physicians and 420 nurses were drawn randomly for each hospital for Ankara. The study population for Muş included totally 284 physicians and nurses working for two hospitals, representing a 71.2% response rate. The survey examined migration intentions of health professionals for a scenario ?Turkey is already member of the European Union and there is not any obstacle for free movement of people?. Under the scenario respondents were asked to consider migration intentions under current circumstances such as social, economic, cultural, working conditions, training opportunities, income levels, etc. According to the results, 66.2% of physicians and 65.2% of nurses stated that they would consider migrating for working purpose to any EU countries to the extent that Turkey?s joining to the EU. The main motivation factor for this migration intention was ?the desire to have better working conditions?. Significant differences in migration intentions of physicians were found according to the job position, length of experience in the job and the current hospital, economic status, age and job satisfaction levels (general, intrinsic, extrinsic). It was established a significant difference in migration intentions of nurses according to educational background, length of experience in the job and the hospital, age, marital status, type of hospital, whether they have administrative tasks, general and intrinsic satisfaction levels. However, significant differences were not found in migration intentions of respondents according to the provinces in which they work. It was determined that physicians and nurses who have low level of general job satisfaction have more tendencies towards to migrate. According to binary logistic regression analysis performed, it was found that length of experience in the job and intrinsic job satisfaction levels have a statistically significant influence over the migration intentions of the respondents. Generally speaking, political decision makers and related stakeholders have to take all necessary measurements especially relating to improving working conditions in order for Turkey, suffering from lack of health care professionals especially in terms of physicians and nurses, not to lose its existing health workforce stock through emigration.