Eşcinsellere yönelik nefret suçları ve toplumun bu suçlar kapsamında faile ve mağdura yönelik tutumları
People's attitudes towards perpetrators and victims of hate crimes against homosexuals
  1. Tez No: 242048
  2. Yazar: ÖZLEM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyoloji, Forensic Medicine, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nefret suçu günümüzde mücadele edilmesi gereken en önemli olgulardan biri olarak uluslar arası gündemde yerini almıştır. Bir kişinin sahip olduğu, ırk, etnik köken, din, cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik vb bir veya birden fazla özelliğinden dolayı hedef olduğu, sözlü saldırıdan fiziksel saldırı ve cinayete kadar uzanan bir aralıkta seyreden suç fiili olarak tanımlanabilir nefret suçu. Nefret suçlarında hedef mağdurdan öte mağdurun üyesi olduğu sosyal gruptur. Fail için ise önyargı açık veya örtük şekilde suçun işlenme motivasyonunu oluşturur. Nefret suçunun ayrımcılık temelli olması fail ve mağdur ile birlikte suç olayı dışındaki toplumu da önemli bir konuma getirmektedir. Nefret suçunun, mağdurunun ve en nihayetinde failinin toplumsal olarak nasıl algılandığı anlamak ise nefret suçlarıyla mücadele politikalarını güçlendirecek önemli veriler taşımaktadır.Bu çalışmada katılımcıların eşcinsel bireylere yönelik tutumları ile bu tutumların eşcinsel bireylerin maruz kaldığı suç olaylarında mağdura ve faile yönelik algıları tespit edilmesi amaçlanmıştır.Katılımcıların eşcinsel bireylere yönelik tutumlarını tespit etmek için 10 itemden oluşan likert tipi Lezbiyen ve Geylere Yönelik Tutum (LGYT) Ölçeği; mağdur ile faile yönelik algılarını tespit etmek için ise suç senaryoları ve mağdur ve faile yönelik tutum değerlendirme formlarından oluşan Hikaye-Algı Ölçeği kullanılmıştır. 337'si kadın 263'ü erkek olmak üzere toplam 600 kişiye uygulanmıştır bu ölçekler.Çalışmanın sonucunda katılımcıların suç hikayesindeki eşcinsel mağdura yönelik, heteroseksüel mağdura oranla daha olumsuz tutum atfettikleri; eşcinsel mağdurun failine yönelik ise, heteroseksüel mağdurun failine göre daha olumlu tutum atfedildiği bulguları elde edilmiştir. Aynı zamanda eşcinsel bireylere yönelik önyargının yüksek olduğu katılımcıların eşcinsel mağdura yönelik daha olumsuz tutum sergiledikleri bulgulanmıştır.Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar da göstermektedir ki nefret suçları ile ilgili toplumsal algı nefret suçları ve ayrımcılık ile mücadelede önemli veriler sağlayacaktır. Türkiye'de nefret suçu kavramının yasal olarak tanınmaması bu konudaki bilgi eksikliğinin de temel kaynağıdır. Toplumsal dinamiklerin toplumdan topluma değiştiği göz önüne alındığında Türkiye'de nefret suçları ile mücadele edebilmek için buraya özgü neden ve sonuçların araştırılması araştırmacı tarafından önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hate crime have been an increasingly prominent issue of the international agenda. Hate crimes can be described as a range of criminal acts from verbal assault to physical assault or murder perpetrated as a result of a perceived membership in a certain race, ethnicity, religion, gender, sexual orientation, disability etc. of a victim. The target of the hate crime is the victim's involvement in a certain group rather than himself/herself. For the perpetrator, prejudice is the motivational source of the crime act either explicitly or implicitly. On the other hand hate crimes based on discrimination raises controversy not only over the victim and perpetrator but also the society. The perceptions over the crime act, victim and finally the perpetrator bears significant data that will help to strenghten the struggle against hate crimes.This study aims to evaluate the subjects' attitudes towards the homosexual individuals and its relations with their perceptions of the victims and perpetrators of criminal acts against homosexual individuals.In order to evaluate the subjects' attitudes towards homosexual individuals, likert type 10 item ATLG was administrated. Person-Perception Vignette Method composed of crime scenarios and evaluation forms for attitudes towards the victim and perpetrator was another measurement used in this study. These inventories were administrated to a total of 600 subjects; 337 females and 263 males.The results of this study displayed the subjects' negative attitudes towards the homosexual victim compared with heterosexual victim and positive attitudes towards the perpetrator of the homosexual victim compared with the perpetrator of the heterosexual victim. Another result of this study was the relatively higher negative attitudes towards homosexual victims among those subjects who scored higher on scales of prejudice against homosexual individuals.The results drawn from this study points out that social perception of the hate crimes can supply significant information for the struggle against hate crimes and discrimination. The lack of information is mainly caused by the absence of legal recognition of the concept. Concerning the fact that the social dynamics differ among different societies, more research on the spesific causes and results of hate crimes in Turkey.