Protection of industrial and commercial property as a derogation from free movement of goods
Malların serbest dolaşımının istisnası olarak fikri ve sınai mülkiyetin korunması
  1. Tez No: 263364
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN ÖZOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nde malların serbest dolaşımı ilkesinin bir istisnası olarak sınaî ve ticari mülkiyet haklarının korunması konusunu ele almaktadır. Malların serbest dolaşımı temel ilkesi, ortak pazarın başlangıcını teşkil etmesi sebebiyle, belki de Avrupa Birliği hukukundaki en önemli kavramdır. Ne var ki, bu ilke istisnasız bırakılmamıştır ki bu istisnalardan biri de sınai ve ticari mülkiyet haklarının korunmasıdır.İlk bölümde, malların serbest dolaşımı ilkesi, bu ilkenin gelişimine yön veren önemli Adalet divanı kararları ile birlikte incelenmiştir. Bu bölümde iki yasak ? (i) vergiler ve eş etkili kısıtlamalar ve (ii) kotalar ve eş etkili kısıtlamalar incelenmiştir.İkinci bölümde, malların serbest dolaşımına getirilen, sınai ve ticari mülkiyet haklarının dışında kalan istisnalar irdelenmiştir. Bunlar Antlaşmanın 30. maddesinde yer bulan kamu ahlakı, kamu düzeni, kamu güvenliği, insan ve hayvanların sağlık ve yaşamının korunması ile Adalet Divanı kararları ile geliştirilen mecburi gerekliliklerdir.Üçüncü bölümde ise, çalışmanın esas kısmı yani malların serbest dolaşımının istisnası olarak sınai ve ticari mülkiyet haklarının korunması incelenmiştir. Öncelikle fikri mülkiyet hakları irdelenmiş, ardından bu istisna Adalet Divanı tarafından tanınan ilkeler ile anlatılmıştır. Bunlar özellikle (i) hakların varlığı ? korunması doktrini, (ii) hakkın özü ilkesi, (iii) hakların tüketilmesi ilkesi ve (iv) ortak menşeidir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the protection of industrial and commercial property as an exception to free movement of goods. The fundamental principle of free movement of goods is perhaps the most important concept in the European Union law in that it is the starting point for the common market. However, this principle has not been left without any exceptions, one of which is the protection of industrial and commercial property.In the first part, the fundamental principle of free movement of goods has been examined supported by the significant ECJ decisions which gave direction to the development of the principle. In this part, the two restrictions - (i) duties charges and taxes and charges having equivalent effect and (ii) quantitative restrictions and measures having equivalent effect ? have been examined.In the second part, the derogations (other than protection of industrial and commercial property rights) from the principle of free movement of goods has been dealt with. These are public morality, public policy, public security, protection of health and life of humans, animals or plants which are introduced by Article 30 TEC itself and mandatory requirements developed by the ECJ decisions.In the third part, the core of the study is examined, that is, the protection of industrial and commercial property as a derogation from free movement of goods. First, the nature of intellectual property rights has been dealt with. Later, this derogation has been explained by the principles recognized by the ECJ, which are mainly (i) existence ? exercise doctrine, (ii) specific subject matter, (iii) exhaustion of rights doctrine and (iv) common origin.