Traktör sürücü oturakları yalıtım sistemi üzerine bir araştırma
An Investigation on vibrational isolation of tractor seats
  1. Tez No: 45509
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
TRAKTÖR SÜRÜCÜ OTURAKLARI YALITIM SİSTEMİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) Abdurrahman KARABULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1995 ÖZET Traktör, oturak ve sürücü tabii frekans değerlerinin birbirine çok yakın olmasından dolayı sürücüyü, titreşimlerin etkisinden korumak amacıyla oturak yalıtımı gerekli olmaktadır. Bu çalışmada, traktör oturaklarında hafif, orta ve ağır sürücüler için, optimum yalıtım sistemi araştırılmıştır. Titreşim masası üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre, sönüm oranlarının 0,05 artırılması, tabii frekansların da 0,5 azaltılması gerekli görülmüştür. Bu sönüm karakterinin, traktör titreşimlerini yaklaşık olarak % 15 iyileştirebileceği de tesbit edilmiştir. Bilim Kodu : 626 03 02 Anahtar Kelimeler : Traktör oturakları, titreşim, titreşim yalıtımı, yalıtım sistemleri, traktör sürücü oturaklarının titreşimleri, sönüm sistemleri, traktör sürücü oturaklarının dizaynı, traktör oturaklarının tabii frekansı. Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Bilge ERDÎLLER
Özet (Çeviri)
11 AN INVESTIGATION ON VIBRATIONAL ISOLATION OF TRACTOR SEATS (Ph. D. Thesis) Abdurrahman KARABULUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July, 1995 ABSTRACT Due to that the naturel frequency of driver and driver seat are almost equal to each other, an isolation system is needed to protect the driver from the effects' of vibration. In this study optimum isolation systems are investigated for light-weight medium-weight and heavy-weight drivers. Respect to the results of experiments made on a vibration table, 5 percent increase in damping rate and 50 percent decrease in naturel frequency are practical and required. These will cause 15 percent perfection on vibration of tractor driver seats. Science code : 626 03 02 Key words : The tractor seats, vibration, the vibrational isolation, the isolation systems, the vibration of tractor driver seats, the damping systems, the design of tractor driver seats, the naturel frequency of tractors seats. Total number of pages : 105 Supervisors : Prof.Dr. Bilge ERDİLLER