Semen lekelerinde Y kromozomu short tandem repeat'lerin farklı ortam koşullarında zamana bağlı olarak saptanabilirliğinin araştırılması
Y chromosome short tandem repeat analysis of semen stains exposed different environment conditions depending time interval
  1. Tez No: 242065
  2. Yazar: ALİ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHNAN ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Cinsel saldırı olgularında mağdurun elbiselerinde veya ortamda saptanan delil niteliğindeki semen lekelerinin kimliklendirilmesiyle suçluya ulaşmak mümkündür. Y kromozomuna özgü short tandem repeat'ler (ardışık kısa tekrarlar) günümüzde cinsel saldırı olgularında, olay yerinde bulunan kadın-erkek karışımı biyolojik materyalden yola çıkarak erkek saldırganın ayrımında, babanın bulunamadığı soy davalarında başarıyla kullanılmaktadır. Olay yerinde saptanan semen lekeleri sıklıkla kötü ortam koşullarında beklemiştir ve olaydan uzun zaman geçmiştir. Bu lekelerin parçalanmış DNA örnekleri içermesi ve az miktarda olması nedeniyle bir defada DNA profili yapılabilmesi gereklidir. Bu çalışmada farklı ortam koşullarında beklemiş semen lekelerinde Y kromozomu short tandem repeat'lerin saptanabilirliği araştırılacaktır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 5 gönüllüden alınan semen sıvısından hazırlanan lekeler kullanıldı. Gazlı beze oluşturulan lekeler oda ısısında kurutuldu. Kurutulan bu lekeler etüv (37 °C), buzdolabı (4 °C) ve oda ısısı(25 °C)'nda 6 aya kadar bekletilerek zamanı gelen örneklerden DNA ekstraksiyonu yapıldı. Elde edilen DNA, Polimeraz zincir Reaksiyonu ile çoğaltılarak kapiller elektroforezde yürütüldü. Çalışmanın 3. ve 6. ayına ait lekelerde DNA kantitasyonu çalışıldı.Bulgular: Altı aya kadar bekletilen tüm lekelerden Y kromozomuna özgü short tandem repeat profili elde edildi. DNA kantitasyon çalışmasında 6 aylık örneklerdeki DNA yıkımının 3 aylık örneklerden daha fazla olduğu görüldü. Buzdolabında tutulan örneklerde DNA yıkımının en az olduğu, bunu oda ısısı ve etüvün izlediği görüldü.Sonuç: Farklı ortam koşullarında 6 aya kadar beklemiş eski semen lekelerinde adli Y kromozomuna özgü short tandem repeat tiplendirmesinin yapılabileceği görülmektedir. Literatür bulgularıyla uyumlu olarak DNA yıkımının zamana bağlı olarak arttığı ve sıcaklığın yıkımı olumsuz etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: In cases of sexual assault, it is possible to achieve the identity of perpetrators by examining semen stains detected on the victim?s garments or environment. In daily routine, Y chromosome short tandem repeat analysis is successfully used in sexual assault cases, to identify male perpetrator from biological materials of female-male mixture in crime scene and in cases of paternity. Semen stains detected at crime scenes are generally expose to poor environmental conditions with a long time interval. Since these stains contain degraded DNA samples in a small amount of material, DNA profiling should be performed at one analysis. In this study, the determination of Y chromosome short tandem repeats of semen stains exposed different environment conditions will be investigated.Materials and Methods: In this study, samples prepared from semen of five volunteer individuals were used. Semen samples spotted on gauze were dried at room temperature. Following this step, three different environments, incubator (37 °C) refrigerator (4 °C) room temperature (25 °C), were prepared for dried samples for six months. DNA extraction was performed from each sample. Obtained DNA underwent polymerase chain reaction amplification and capillary electrophoresis. As the last step, DNA quantitation performed for samples at the third and sixth month of storage.Results: Y chromosome short tandem repeat profile was obtained from all of the stains kept for six months. DNA quantitation revealed that the level of DNA degradation were higher in the samples of sixth month compared to third month. DNA degradation level was the lowest in the samples kept in the refrigerator, which followed by room environment and oven.Conclusion: It is concluded that, Y chromosome short tandem repeat profiling can be carried out in semen stains stored in different environment conditions for six months. In concordance with literature findings, it was found that DNA degradation increases depending on the time and temperature has negative effects on degradation.