Kronik hepatit B'li hastalarda tedavi öncesi ve sonrasında lenfosit alt gruplarının değerlendirilmesi
Evaluation of the lymphocyte subgroups before and after treatment in patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 242110
  2. Yazar: HASAN TUNAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KÜRŞAD TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hepatit B Virusu (HBV); tüm dünyada akut hepatit, fulminan hepatit, kronik hepatit, karaciğer sirozu ve hepatoselüler kansere, önemli mortalite ve morbiditeye neden olan en yaygın viral enfeksiyon etkenlerinden biridir. Kronik Hepatit B, HBsAg'nin 6 aydan uzun süre serumda pozitif olması ve HBV-DNA'nın yüksekliği ile karakterizedir.Çalışmaya Mayıs 2008 ile Ağustos 2009 arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve/veya Gastroenteroloji polikliniğine başvuran, klinik ve laboratuar değerlendirilmesi sonucu KHB tanısı konulup tedavi endikasyonu olan 35 hasta ve benzer yaş grubunda 20 sağlıklı erişkin kontrol grubu alındı.Hasta ve kontrol grubunda flow sitometri cihazı ile lenfosit alt grup yüzey antijenlerinden total T lenfosit yüzey antijeni (CD3), T helper (Th) yüzey antijeni (CD4), T sitotoksik (CTL) yüzey antijeni (CD8), B lenfosit yüzey antijeni (CD19), CD4/CD8 oranı ve natural killer hücre (NK cell) (CD3- ve CD16+/56+) oranları çalışıldı. İstatistiki yöntem olarak, yüzdelik sayılar kullanıldı. Pearson korelasyon testi ve Faktöriyel varyans analizi (Factorial ANOVA) yapıldı ve p< 0.05 olması durumu istatistiksel anlamlı farklılık olarak kabul edildi.Tedavi sonrasında tedavi öncesine göre CD8 oranı belirgin olarak yükseldi (%24.28 vs %26.89) ve CD4/CD8 oranı (1.95 vs 1.62) istatistiksel olarak anlamlı düştü. Tedavi sonrasında CD19 oranı (%10.51 vs %8.17) istatistiksel olarak anlamlı düştü ve NK hücre oranları belirgin (%9.73 vs %11.66) yükseldi. İstatistiksel anlamsız olarak CD4 azaldı ve CD3 arttı.Sonuç olarak, HBV enfeksiyonunun etkin tedavisi ile CD4, CD8 ve NK hücre oranları yükseldi, CD3, CD19 ve CD4/CD8 oranları düştü. Kronik HBV ve benzer hepatotrop viral enfeksiyonların tedavisinde immün sistemin aktivasyonunun rolünü detaylı olarak ortaya koyan geniş kapsamlı ve prospektif çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmalar ışığında, immün sistemin uygun modülasyonu ile kronik HBV ve benzer infeksiyonların tedavisinde önemli başarılar elde edileceği kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) is one of the most common viral infectious agents in all the world by causing acute hepatitis, fulminant hepatitis, chronic hepatitis, hepatic cirrhosis and hepatocellular cancer. Chronic Hepatitis B is characterized with serum positive HBsAg for longer than 6 months and high HBV-DNA.35 new patients who were referred to the Yuzuncu Yil University Medical School, Department of Internal Medicine and/or Gastroenterology policlinic between the dates of May 2008 and August 2009 and were diagnosed as CHB after clinical and laboratory evaluation and had an indication for treatment, and 20 healthy adults in the similar age group as a control group have been included to the study.Total T lymphocyte surface antigen (CD3), T helper surface antigen (CD4), T cytotoxic/suppressor surface antigen (CD8), B lymphocyte surface antigen (CD19), CD4/CD8 ratio and the ratio of natural killer cell (CD3- and CD16+/56+) measured in patients and control groups by flow cytometer device.