Türkiye cezaevlerindeki ıslah-rehabilitasyon çalışmalarının diğer ülkelerin uygulamalarıyla karşılaştırılması
A study of cross comparison of implementation regarding rehabilitation practices in turkish prisons and other countries
  1. Tez No: 242118
  2. Yazar: ASLI YAYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye cezaevlerinde uygulanan ıslah-rehabilitasyon çalışmalarını ortaya koymak ve diğer ülke uygulamalarıyla karşılaştırmasını yapmak amacıyla hazırlanmıştırYöntem olarak, sosyal bilimlerde sıkça başvurulan nitel veri toplama yöntemlerinden biri olan fokus grup metodu tercih edilmiştir. Bu çalışmada, 2009 yılında İstanbul'da görev yapan adli yargı hakimleri, cumhuriyet savcıları ile sosyal çalışmacılar ve Edirne E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan mahkumlardan oluşan 4 adet fokus grup görüşmesi yapılmış ve belli noktalardaki konular tartışılmıştırAraştırma bulguları, katılımcıların Türkiye'de uygulanan ıslah-rehabilitasyon çalışmalarını gerekli fakat yetersiz bulduklarını göstermiştir. Tüm gruplar, bu programların pratikten uzak, çeviri esasında işleyen programlar olduğunu kabul etmektedirler. Bu programların tam anlamıyla işlevsel hale gelmesi ekonomik durum ve toplumun olaya bakışıyla ilişkilendirilmiştirSuçlu ıslahı konusunda ülkedeki ilgili birimlerin koordinasyon içinde çalışmaları beklentilerin başında gelmektedir. Buna ek olarak, cezaevlerindeki özellikle sosyal hizmet uzmanı ve psikolog gibi sosyal çalışmacıların sayısının arttırılması, gerekli sosyo-hukuksal düzenlemelerin yapılması ve sadece uzmanların değil, toplumun her kesiminin taşın altına elini koyması beklenen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to carry out a research into the rehabilitation programmes practised in Turkey and compare them with the applications in other countriesFor this research project, the chosen method is the Focus group, which is a frequently applied qualitative method to collect data in social sciences. During this study four separate focus group interviews, consisting of İstanbul Criminal Justice Judges, Public Prosecutors, Social Workers, and Edirne E Type Prison inmates, were carried out within 2009 and some pre-determined topics were discussedConclusions of the research suggested that offender re-entry rehabilitation programmes in Turkey were absolutely necessary, but somehow insufficient. All interviewed groups of interest stressed their views that as yet, rehabilitation programmes were impractical and based on imported, superficially translated applications. The success of the said programmes were claimed to be more functional depending on economic viabilities and the society?s closer understanding of the processThe first and foremost of the expectations regarding rehabilitation efforts is that related authorities to work in concert and co-ordinate their efforts for the common goal. In addition, there is a shared opinion amongst the professionals that there is a need to drastically increase the number of trained and qualified staff, such as criminal psychologists, social workers dedicated to this line of work, and that not only the trained professionals but wider society should be involved in the process in order to ensure the expectations for a safer society.