Bizanslıların adli paleodemografisi
Forensic paeodamography of byzantine
  1. Tez No: 242125
  2. Yazar: MEHMET GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
İnsan kalıntılarının incelenmesi adli bilimlerin araştırma alanlarının en önemlilerinden birisidir. Son yıllarda suç ve suçlu oranlarında artış görülmektedir. Adli bilimler açısından suçun önlenmesi ve suçluların tespiti çok önemlidir. Bu amaç için mevcut tüm delillerin dikkatlice incelenmesi gereklidir. Bazı adli olaylarda tüm iskelet veya iskelet parçaları tek delil olabilir. Bu gibi durumlarda tüm iskelet veya iskelet parçalarının dikkatli analizi adli olayın aydınlatılmasında oldukça faydalı olabilir. Kimliklendirmede yaş, cinsiyet, boy ve iskelet üzerinde hastalık belirtileri oldukça önemlidir. Gömü alanındaki çevre şartlarının olumsuz koşulları, hayvanlardan veya dikkatsiz olay yeri incelemesinden dolayı eksik veya hasarlı iskelet parçalardan kimlik tespitine gitmek gerekir.DNA analizleri de iskelet kimliklendirmesinde faydalıdır. Ancak bunun için karşılaştırma materyali gereklidir. Eğer karşılaştırma materyali yok ise antropolojik ve antropometrik metotlar iskelet kalıntılarının kimliklendirilmesinde tek metottur.İnsan iskeleti büyüme ve olgunlaşmasında yaşa bağlı değişiklikler oldukça önemlidir ve buna bağlı olarak ta cinsiyet ve ırksal değişiklikler oluşur. İlk otuz yaş içerisinde üst ve alt ekstremite kemiklerinde oluşan değişiklikler görece güvenlidir ve yaş tahmininde 1-2 yıllık sapmalar görülebilir. Otuz yaşından sonra her iki cinsiyette ve farklı ırklarda yaş tahmini 5 veya 10 yıllık aralarla yapılır.Bu çalışmanın amacı tüm iskeletten veya iskelet parçalarından kimliklendirme yapmak ve paleodemografik özeliklerin aydınlatılmasıdır. Bu amaç için İstanbul Yenikapı Metro ve Marmaray kazılarından çıkarılan iskeletler kullanılmıştır. Bu iskelet kalıntıları incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsüne getirilmiştir. Enstitüde eşleştirme ve anatomik yapılandırma işlemi uygulanmıştır. Daha sonra yaş, cinsiyet, boy ve iskelet patolojileri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma uzun kemiklerin boy ve yaş tespitinde, pelvis kemiklerinin de cinsiyet tespitinde oldukça yararlı olduğunu göstermiştir. DNA analizinin yapılamadığı durumlarda ise iskelet kalıntılarının kimliklendirilmesi adli ve arkeolojik olgularda en önemli metottur.Bu çalışma adli bilimler temel alınarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The identification of human remains is one of the principal areas of investigation of forensic sciences. In recent years the rate of crime and guilty more and more increase. To prevent the crime and to determine the guilty for the forensic sciences are very important. For this aim all evidences analyse very carefully. In some forensic events whole skeleton or skeleteal traces can be unique evidence. In this situation to identity of whole skeleton or skeleton traces can be very useful to analyse for the forensic events. For the identifying from whole skeleton or skeleteal traces age, sex, stature and the evidence of diseases are very important.It is also very useful to use DNA analysing for the identifying of skeleton. But for this method is required the material of comparison. If the comparison?s material is absent, anthropological and anthropometric methods are the uniqe method for the identification of skeleteal remains.The growht and maturation of the human skeleton is of major importance for it relates to the time of age changes and their relation to sex and the race differences. For the first three decades of postnatal life age changes in the bones of the upper and lower extremities are relatively very reliable and may give age estimates within 1-2 years. After age 30 estimation of age in both sexes and in different races is in lustra of five years, or even within decade.The aim of this study is; to identify of skeletal remains and to bring to light forensic paleodemographic characteristics. For this aim the skeletal remains, which were finded out from Istanbul Yenikapı Metro and Marmaray encavation, were used. This skeletal remains were brought to Istanbul University, Forensic Medicine Institute. In institute the skeletal remains were matched and were made anatomical reconstruction. After that it was carried out age, sex, stature and skeletal pathology of skeletal remains.The results of this study showed that, long bones for the estimation of stature and age, pelvic bones for the estimation of sex were very useful. If DNA analysis is not possible, the skeletal remains identification is most important method in forensic and archaeological events.This study was carried out based on forensic sciences.