Fenotipik benzeyenlerin çiftleştirilmesinin (Assortative mating)
Effect of assortative mating on changing of two characters
  1. Tez No: 24213
  2. Yazar: HAYRETTİN OKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TÜRKMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET F ve R çiftleştirmelerinin 20 kuşak boyunca genetik paramet relerin değişimi üzerine olan etkileri benzetim çalışması ile araştırılmıştır. F grupların çif tleşt ir i lmesinin uygulandığı populasyonlarda genetik ortalamalar küçülmüştür. Bu nedenle u" - u, değerleri bütün kuşaklarda pozitif çıkmıştır. uB - u, değerlerinin değişimine allel frekansı, bağımsız lokus sayısı ve fenoti- pik grup büyüklüğünün etkisi olmuş (P0.05). F grupların çif tleşt iri lmesi ile genetik kovaryans ve kore lasyonlar da artmıştır. Genetik kovaryans lar in artışına al lel frekanslarının da etkisi olmasına karşın, bağımsız lokus sayısının etkisi daha fazla olmuştur. (Senet ik korelasyonlar da meydana gelen artışlar başta kalıtım derecesi olmak üze re bir çok parametrenin değişimine sebep olmuştur. Genetik korelasyon rA = 0.34 iken kalıtım derecesi h2 = 0.55 ile en büyük değerini almıştır. Kalıtım derecesinin değişimine bağımsız lokus sayısı ile allel frekanslarının etkisi daha net olmuştur. Bağımsız lokus sayısı arttıkça ve resesif allel frekansı düştükçe kalıtım derecesi büyümüştür. Karakterlerin tek lokus tara-80 fından belirlemesi durumunda R çiftleşen popu lasy onun kalıtım derecesi daha büyük olmuştur. Seleksiyon ile sağlanan genetik ilerleme kalıtım derecesi ile seleksiyon üstünlüğünün birer fonksiyonu olarak değiş miştir. F grupların çif tleşt iri lmesinin kalıtım derecesine olan olumlu etkisi seleksiyonla sağlanan genetik ilerle meye de yansımıştır. Bundan dolayı F grupların çiftleşti- r i lmesinin uygulandığı popu lasyonl arda seleksiyonla meyda na gelen genetik ilerleme R çiftleşen populasyonların genetik ilerlemesinden daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
ÖZET F ve R çiftleştirmelerinin 20 kuşak boyunca genetik paramet relerin değişimi üzerine olan etkileri benzetim çalışması ile araştırılmıştır. F grupların çif tleşt ir i lmesinin uygulandığı populasyonlarda genetik ortalamalar küçülmüştür. Bu nedenle u" - u, değerleri bütün kuşaklarda pozitif çıkmıştır. uB - u, değerlerinin değişimine allel frekansı, bağımsız lokus sayısı ve fenoti- pik grup büyüklüğünün etkisi olmuş (P0.05). F grupların çif tleşt iri lmesi ile genetik kovaryans ve kore lasyonlar da artmıştır. Genetik kovaryans lar in artışına al lel frekanslarının da etkisi olmasına karşın, bağımsız lokus sayısının etkisi daha fazla olmuştur. (Senet ik korelasyonlar da meydana gelen artışlar başta kalıtım derecesi olmak üze re bir çok parametrenin değişimine sebep olmuştur. Genetik korelasyon rA = 0.34 iken kalıtım derecesi h2 = 0.55 ile en büyük değerini almıştır. Kalıtım derecesinin değişimine bağımsız lokus sayısı ile allel frekanslarının etkisi daha net olmuştur. Bağımsız lokus sayısı arttıkça ve resesif allel frekansı düştükçe kalıtım derecesi büyümüştür. Karakterlerin tek lokus tara-82 Effect of gene frequency and number of loci has obviously been effect on changing of the heritability. The heritabili- ty increased when number of loci increased and frequency of recessive allele decreased. Heritability of the random mating population was higher than asssortative mating population when characters affected by a single locus. In assortative mating population the response of selection increased as a result of the heritability and selection differential. It has been observed that the effect of the assortative mating on the heritability reflected to the selection response. Hence, selection response of assortative mating population was higher than random mating population.