Tribolium confusum Duv.'da fenotipik benzeyenlerin (assortative) ve benzemeyenlerin (disassortative) çiftleştirilmesinin populasyondaki genetik parametreler üzerine etkisi
  1. Tez No: 58247
  2. Yazar: A.OYA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tribolium confusum Duv.' da FENOTİPÎK BENZEYENLERİN (ASSORTATIVE) VE BENZEMEYENLERİN (DISASSORTATIVE) ÇİFTLEŞTİRİLMESİNİN POPULASYONDAKİ GENETİK PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ A.OyaAKIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışmanı: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ 1997, Sayfa: 33 Jüri: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. Levent TÜRKMUT Prof.Dr.Dr. Sevinç ASAL Bu çalışmada, fenotipik benzeyen, benzemeyen ve rasgele çiftleştirmelerin bir Tribolium confusum Duv. populasyonunda genetik parametreler üzerine etkisi dört generasyon boyunca araştırılmış, öz ve üvey kardeş familyalanndan yararlanılmıştır. Pupa ve ergin ağırlığı için kalıtım derecesi ve ananın özel etkisinin tahmininde akraba gruplar arası varyans unsurian ve ebeveyn-döl regresyonlan kullanılmıştır. Analar arası varyans unsurundan tahmin edilen kalıtım dereceleri tüm çiftleştirme sistemlerinde babalar arası varyans unsurundan tahmin edilenden büyük bulunmuştur. Benzeyenlerin çiftleştirildiği gruplarda kalıtım derecesi, bazı generasyonlar hariç, benzemeyenlerin çiftleştirildiği gruplardan yüksek tahmin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Benzeyenlerin çifBeştirilmesi, benzemeyenlerin çiftleştirilmesi, Tribolium confusum, kalıtım derecesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF ASSORTATIVE AND DISASSORTATIVE MATING ON GENETIC PARAMETERS OF A Tribolium confusum Duv. POPULATION A.OyaAKIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor Prof. Dr. Tahsin KESİCİ 1997, Page: 33 Jury: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. Levent TÜRKMUT Prof.Dr.Dr. Sevinç ASAL In this study, the effects of assortative, disassortative and random matings on genetic parameters of Tribolium confusum Duv, were investigated for 4 generations. Full- and half-sib families were reared according to nested design. Heritability and maternal-effects for pupae and adult weights were estimated by using the expected components of mean squares between sires and dams. Regression coefficient were also calculated for parents-offspring relationship as another approach to predict heritability. The heritability estimated from dams was higher than that predicted from sires in all mating systems. The heritability estimated from assortative mating was higher than that from disassortative mating except some generations. KEYWORDS: Assortative mating, disassortative mating, heritability, Tribolium confusum.