Pro-inflamatuvar sitokin makrofaj migrasyonunu engelleyici faktör (MIF)'ün ilişkide olduğu proteinlerin tanımlanması ve bunların moleküler özelliklerinin belirlenmesi
Identification and molecular characterization of binding partners for the pro-inflammatory cytokine macrophage migration inhibitory factor (MIF)
  1. Tez No: 242156
  2. Yazar: SEVİL ÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREAS MEİNHARDT, PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Moleküler Tıp, Histology and Embryology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Makrofaj göçünü (migrasyonunu) engelleyici faktör (MIF) birçok hücre tipi tarafından sentezlenen ve ismi insan monositlerinin göçünü engellemesi nedeniyle verilmiş olan bir immun mediatördür. Son yıllarda, MIF'in Jab1/CSN5 (c-Jun-aktive edici domain-bağlayıcı protein 1)'e bağlanarak, COP9 (constitutive photomorphogenesis: sürekli ışıkla değişim 9) signalozomun (CSN) denedilaz (Cullin proteininden Nedd8 proteinin uzaklaştırılması) aktivitesini durdurduğu ortaya konulmuştur. CSN'nin hedef proteinlerinden biri Cullin'dir ve Cullin proteini SCF (Skp1-Cullin-F box) E3 übikütin ligaz ailesine aittir. SCF E3 übikütin ligazlar, 26S protazomda yıkıma uğratılan substratların übikütinlenmesinden sorumludurlar. Bu nedenle, übikütinlenmeden sorumlu enzimler ve protazom, übikütin protazom sistemi (UPS)'ne ait önemli iki elemandır. MIF'in UPS'deki biyolojik rolünü daha iyi anlamak amacıyla, bu çalışmada MIF'i sürekli olarak ekspre eden NIH3T3 (fare fibroblast hücre dizisi) hücrelerinde biyotinlenmiş MIF ile ilişkide olan proteinleri araştırdıkBiyotinlenmiş MIF ve onun ilişkide olduğu proteinler, streptavidin ile saflaştırıldı. MIF'e bağlanan proteinlerin kütle spektrometrisi ile tanımlanması sonucu, MIF ile birlikte peroksiredoksin 1 ve RP S19 (ribozomal protein S19) gibi MIF'e bağlandığı bilinen proteinlerin de belirlenmesi kullandığımız metodun güvenilirliğini gösterdi. Belirlenen yeni proteinler yanında Valosin-içeren protein (valosin-containing protein, VCP) gibi endoplasmik retikulum (ER)'la ilişkili ve UPS'de çalışan proteinler de saptandı. Belirlenen proteinlerin büyük bir çoğunluğunun UPS'de görevli olduğunun bulunması, bundan sonraki araştırmaların MIF ile VCP arasındaki ilişki üzerine yoğunlaşmasına neden oldu. MIF'in VCP'ye Jab1/CSN5 aracılı bağlandığı, VCP ve Jab1/CSN5 arasındaki bağlanmanın ise direk olduğu protein-protein bağlanmasını belirlemede kullanılan birlikte immun çökeltme (ko-immunopresipitasyon), in vitro çökeltme (in vitro presipitasyon) ve floresan rezonans enerji transferi (FRET) yöntemleriyle kanıtlandıVCP ve Jab1/CSN5 arasındaki bağlanma, her iki proteine ait mutant ve vahşi tip proteinlerin hücreye transfeksiyonu ve sonra da onların immun çökertmeleri ile belirlendi. Jab1/CSN5'in MPN (Mpr1 Pad1-N-terminal) domainin, VCP'nin ND1 domaini ile bağlandığı belirlendi. Ayrıca, bağlanmanın izopeptidaz aktivitesine sahip MPN domainindeki JAMM (Jab1/MPN domain-associated metalloisopeptidase: Jab1/MPN domain-ilişkili metaloizopeptidaz) motifine bağlı olmadığı da gösterildiJel filtrasyon kromatografisi kullanılarak da, VCP'nin sadece Jab1/CSN5'a değil de tüm CSN kompleksine bağlandığı ortaya konulduRNA interferans aracılı gen susturma (nakdavn: gen ekspresyonunun azaltılması) çalışmaları ile, Jab1/CSN5'ın JAMM motifinin, CSN kompleksi subunitelerinin ve CSN'e bağlı deübikütinlaz USP15 (ubikütin spesifik proteaz 15)'in VCP'ye bağlı substratların deübikütinlenmesi (übikütin zincirlerinin uzaklaştırılması) için gerekli oldukları gösterildiKısacası, bu sonuçlar, VCP'nin CSN ile birlikte bir kompleks oluşturduğunu ortaya çıkardı. Bu kompleksin görevi ise, übikütinlenmiş ve yanlış katlanma gösteren proteinlerin kaderlerini belirlemede görev yaparak, bu proteinleri bağlı bulundukları komplekslerden uzaklaştırmaktır. CSN'e, Jab1/CSN5 aracılı bağlanan MIF ise, Jab1/CSN5 aktivitesini baskılayarak, VCP-CSN kompleksinin görevini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
Macrophage migration inhibitory factor (MIF) is an immune modulator which is synthesized by various cell types and originally has been named by its ability to inhibit the random migration of human monocytes. More recently, evidence has accumulated that MIF may function in the inhibition of the deneddylase activity of the COP9 signalosome (CSN) by interacting with its subunit Jab1/CSN5. The target of the CSN deneddylase activity is the cullin component of SCF E3 ubiquitin ligases that are significantly more active when neddylated. These ligases are responsible for the selective ubiquitinylation of substrates which are hydrolysed in the 26S proteasome. Thus, ubiquitinylating enzymes and the proteasome form the two main components of the ubiquitin proteasome system (UPS). To better understand the biological role of MIF in the UPS, a systematic interactome screen was performed in NIH3T3 cells that are constitutively expressing biotinylated MIF.Biotinylated MIF and its associated proteins were purified by streptavidin binding. Subsequent identification of MIF interacting proteins by mass spectrometry detected a number of already known MIF interacting proteins including MIF itself, peroxiredoxin 1 and RPS19, thus emphasizing the validity of the approach. Besides other new candidates, endoplasmic reticulum (ER) associated chaperones and the AAA ATPase valosin-containing protein (VCP), which are all involved in ER-associated degradation were identified. As many new MIF interacting partners are involved in the UPS, further investigations were concentrated on the association of MIF with Jab1/CSN5 and VCP. While the binding of MIF to VCP is mediated by Jab1/CSN5, the interaction of VCP with Jab1/CSN5 is direct as verified independently by co-immunoprecipitation (co-IP), in vitro pull-down assays and fluorescence resonance energy transfer experiments.The interaction interface between VCP and Jab1/CSN5 was investigated by transient transfection of wild type and mutant proteins followed by co-IP. It emerged that Jab1/CSN5 associates with VCP via the core of its MPN domain that is contacting the ND1 domain of VCP. Its binding is independent of the JAMM motif harboring the NEDD8 isopeptidase activity. Using gel filtration chromatography, VCP co-migrated with the CSN and co-IP experiments confirmed that the interaction of VCP is not restricted to Jab1/CSN5, but involves the whole CSN complex in the associationRNA interference mediated knockdowns demonstrated that the JAMM motif of CSN5, a functional CSN complex and the CSN-associated deubiquitinase USP15 are all required for deubiquitinylation of substrates bound to VCP.Taken together, these results suggest that the CSN together with VCP forms a complex. Therefore, the CSN together with VCP could have the function to extract ubiquitinylated and abnormal folded proteins from larger protein complexes or membranes and to determine their fate.