Behçet hastalığında NON-HLA genetik polimorfizmleri (IL 17 ve IL23R polimorfizmleri)
NON-HLA genetic polymorphisms in behçet's disease ( IL 17 and IL23r polymorphisms)
  1. Tez No: 433430
  2. Yazar: SERAP BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Behçet hastalığı ilk olarak Dr. Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında oral aft, genital ülser, göz bulguları saptanarak“tri semptom Behçet”adı altında tanımlanmıştır. Bugün için santral sinir sistemi, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sitem gibi çeşitli sistemleri tutan geniş spektrumlu bir vaskülit olarak kabul edilmektedir. Bu kadar çeşitli klinik tablo ile prezente olabilen hastalığın nedeni henüz bilinmemekte olup patogenezi iyi anlaşılamamıştır. Genetik, viral, çevresel faktörler ve bozulmuş immünitenin etyopatogenezle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Biz bu çalışmada IL 23R ve IL 17 gen polimorfizminin Behçet hastalığının etyopatogenezindeki rolünü, hastalık aktivitesine ve klinik prezentasyonuna etkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease is first defined under the name of 'three-symptoms Behçet' by determining oral aphtae, genital ulceration and ocular findings in 1937. For today, it is regarded as a broad spectrum vasculitis including various systems as central nervous system, gastrointestinal system and cardiovascular system. The etiology of this disease presenting with various clinical conditions is still unknown and pathogenesis remains unclear. Genetic, viral and environmental factors are thought to be associated with etiopathogenesis. The aim of this study is to determine the role of IL 17 and IL 23R in the etiology of Behçet's disease and to determine whether that have an impact upon disease activity and clinical presentation.