Bir konfeksiyon işletmesinde bilgisayar destekli stok optimizasyonu
- Tez No: 24217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN KURUMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
III ÖZET Bu çalışmanın amacı, bir konfeksiyon işletmesinde bilgisayar yardımıyla stok kontrolü yapılmasını sağlayacak bir model belirlenmesi ve buna uygun bir program hazırlanmasıdır.. Bu amaçla, bir konfeksiyon isletmesine gidilerek burada üretim için gerekli malzemeler saptanmıştır. Bu malzemelerin miktarları fiyatları ve gerekli maliyetler dönemler itibarıyla belirlenmiştir. Daha sonra bu malzemelere ABC yön temi uygulanarak içlerinden A ve B grubu olanlara Waqner-Uhitin alqoritması uygulanmasını sağlayan bir bilgisayar programı hazırlarım, 1 Bu çalışmada hazırlanan bilgisayar programı talebin belirli olduğu Sümerbank İşletmesi koşullarında uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSRACT This study aims to find out a model and a method to cur.t.. ! inventories usinq a computer in a ready-made factory. With this aim u ready-made factory is taken as an example. The materials needed f\:< production» the quantities and priceses of these materials and thfei« costs accordinq to production periods have been determined. Then U«r method of ABC is applied to these materials. Then by applyinq ADC method to these materials a computer proqramme is prepared for groups A and B to apply Waqner-Whitin method. This computer proqramme, which is an output of this study, could be applied in Sümerbank conditions where the demand is stable.