Doğrusal programlama yönteminin bir pamuklu dokuma üretimine uygulanması
- Tez No: 24218
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma bir tekstil işletmesinde üretim planlama faaliyetlerinde uygulanmak üzere matematiksel bir model (bir doğrusal programlama modeli) geliştirmek için yapılmıştır. Çalışma süresince, amaç fonksiyonu katsayıları ile kapasite ve anlaşma kısıtları, üretim sistemini oluşturan iş istasyonlarının detaylı analizleriyle belirlenmiştir. Sonuç olarak üretim periyodu süresince karı maksimize eden bir üretim planı elde edilmiştir. Ayrıca üretimde darboğaz meydana getiren iş istasyonları belirlenmiştir. ABSTRACT This study was carried out in order to develope a mathematical model (a linear programming model) for pro duction planning activities in a textile company. During the course of the study, the coefficients of the objective function and capasity and subcontracting constraints were determined by detailed analysis of work stations which cons titute the production system. As a result, an optimum production plan which maximizes the profit during the period of production was obtained. In addition, the work stations which create bottlenecks in production were determined.
Özet (Çeviri)