Tüberkülozlu hastalarda gamma interferon promoter polimorfizmleri
Gamma interferon promoter polymorphisms in patients with tuberculosis
  1. Tez No: 242173
  2. Yazar: ESMA KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya nüfusunun 1/3' ü tüberküloz (TB) basili ile infektedir, Tüberküloz hastalığı bu bireylerin sadece % 5-10' unda gelişmektedir. Başta HIV olmak üzere bir çok infeksiyon, yaş, beslenme ve konağın bağışıklık yanıtını düzenleyen genetik faktörler hastalığa dönüşümü etkileyen önemli etmenlerdir. TB hastalığına yatkınlıkta ?Purinergic Receptor? (P2X7), IFN? genlerindeki tek nükleotid değişimlerinin etkili olduğunu gösteren bir çok yayın vardır (1-4).IFN-?, TB hastalığına dirençte en önemli sitokindir. İmmün sistemin fonksiyonun ve gelişiminin regülasyonunda önemli rol oynar. Çoğunlukla T hücreleri (CD4+ ve CD8+) ve Doğal killer hücreleri tarafından salgılanır. IFN-?, Th1 yönünde farklılaşmada önemlidir. IFN-? `nın mikobakteri enfeksiyonlarını sınırlamada önemli olduğunu gösteren yayınlar var (4,26).Daha önce birimimizde Tüberkülozlu hastalarda gamma interferon + 874T/A polimorfizmi ' ne yönelik yapılan çalışmada, interferon gamma +874 bölgesinde TT olmanın tüberküloza dirençle ilişkili olduğu bulunmuş ve bu bölgedeki polimorfizmin interferon yanıt düzeyini etkilediği gözlenmiştir. Bu gözlem TB hastalığına yatkınlıkla ilgili bu gen içinde başka bölgelerin veya başka genlerdeki değişikliklerin de yatkınlık veya dirençle ilgili olabileceğini düşündürmektedir (6)Yukarıda özetlediğimiz polimorfizm dışında İnterferon gamma geni promoter bölgesinde -155 A/G ve -183 G/T polimorfizmlerinin işlevsel önemi olduğunu düşündüren çalışma yayınlanmıştır (4)Bu projede biz TB hastalığına dirençte interferon gamma geni -155A/G ve -183G/T polimorfizmlerinin ilişkisini bir olgu - kontrol araştırması ile incelemeyi planladık. Ve çalışmalarımız sonucunda Türk toplumunda bu polimorfizme rastlamadık.Yapılan bir çok çalışmada P2X7 reseptörü SNP' lerinin TB' ye genetik yatkınlıkla ilgili olduğu gösteriliyor (7) (3). Bizde IFN-? promoter polimorfizmleriyle ilgili yaptığımız araştırmaların ardından P2X7 ile TB' ye yatkınlık arasında Türk toplumunda bir yatkınlık olup olmadığını araştırdık. Çalışmamızın sonucu P2X7 genindeki Glu496Ala değişimine sebep olan A1513C polimorfizmi Akciğer TB li hastalarda ve sağlıklı kontrollerde gösterildi fakat sağlıklı kontrollerdeki sonuçlarla TB hastalarının sonuçları birbirine çok yakın olduğu için Tüberküloz hastalığına yatkınlıkta bu polimorfimin rolü olduğunu söyleyemeyiz.
Özet (Çeviri)
About 1/3 population of the world is infected with tuberculosis basillus, TB, but the TB disease develops only in %5-10 of the infected. Various infections such as HIV, the age and diet of the host, and the genetic factors that regulate the host?s immune response are important factors in developing the disease. There are many studies demostrating that a single nucleotide polymorphisms in ?Purinergic Receptor? (P2X7), IFN? promoter genes affects suceptibility to TB disease (1-4).IFN-gamma is the most important cytokine in resistance to TB disease. It plays crucial roles in the regulation of the development and function of the immune system . It is mostly secreted by the T cells (CD4+ and CD8+) and NK cells. IFN-gamma is important for the transformation towards Th1. There are studies showing that IFN-? is important in limiting mycobacterial infections (4-26).In a study of ours regarding gamma interferon + 874T/A polymorphysims in TB patients, the presence of TT in the interferon gamma +874 region was found to be related with TB resistance and the polymorphism in this region was associated with interferon response levels. This observation led us to think that other regions in this particular gene or other polymorphisms in other genes might be related to sucseptibility or resistance to TB disease (6).Other than the polymorphism we have described above, there are studies suggesting that the -155 A/G and -183 G/T polymorphisms in the interferon gamma gene promoter region might have functional importance (4).In this study, we aimed to investigate the relation of -155A/G and -183G/T polymorphisms in the interferon gamma gene with resistance to TB in a case- control study. After all our studies, we have found no this polymorphism in Turkish peopleMany studies have shown that P2X7 receptor single nucleotide polymorphisms (SNP) are associated with genetic predisposition to TB disease (3, 7). After the investigation we have made on the IFN-? promoter polymorphism, we also have investigated whether there is a relationship between P2X7 and sucseptibility to TB in the Turkish population. As a result of our study, we have demonstrated the presence of the A1513C polymorphism that causes a change in the Glu496Ala in P2X7 gene in the TB patients and healtly controls, but since the control group results were found to be similar with TB patient, we can not conclude that this polymorphism is directly related to sucseptibility to TB.