Tiroidektomi sonrasında hipokalsemi gelişmesine neden olan faktörler
The factors that cause hipocalcemia after thyroidectomy
  1. Tez No: 242187
  2. Yazar: BÜNYAMİ ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE NURAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GirişTiroid hastalıkları günümüzde sık karşılaşılan endokrin hastalıklardandır. Tiroidektomi sonrası hipokalsemi tiroid ameliyatlarının en sık karşılaşılan komplikasyonlarından olup günümüzde klinisyenler açısından hala önemini korumaktadır. Tiroidektomi sonrası görülen komplikasyonlardan bir tanesi olan geçici hipokalsemi % 6.9 ile % 49 arasında, kalıcı hipokalsemi ise % 0.4 ile % 33 arasında görülmektedir. Biz bu çalışmada tiroidektomi sonrası hipokalsemi gelişmesine etki eden faktörleri araştırdıkMateryal ve Metod:Bu çalışmaya 15 Ekim 2007-15 Ekim 2008 tarihleri arasındaki 12 aylık dönemde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda total tiroidektomi yapılan 196 hastanın bulguları dahil edildi. Hastalar bu tarihler arasında prospektif olarak yaş, cinsiyet, preoperatif tanı, hormonal durum, ameliyat süresi, ameliyatı yapan doktor, ameliyatta paratiroid hasarı olup olmadığı, paratiroid ototransplantasyonu yapılıp yapılmadığı, ameliyat oncesi antitiroid ajan kullanıp kullanmadığı, ameliyattaki kanama miktarları yönünden değerlendirildi. Bu hastaların tamamında, ameliyattan önce Tiroid fonksiyon testleri, Paratiroid hormon değerleri, serum kalsiyum-fosfor değerleri, Vitamin D düzeylerine bakıldı. Tiroid bezi ultrasonografik olarak değerlendirildi. Ameliyattan sonra 1. ve 2. günlerde serum kalsiyum ve fosfor, 1. günde paratiroid hormon düzeylerine bakıldı. Hipokalsemi semptomları gelişen hastalarda taburcu edilene kadar günlük kalsiyum-fosfor değerleri takip edildi. Bu faktörlerin hipokalsemi bulguları gelişmesi üzerine etkileri değerlendirildi.Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 196 hastanın 47'sinde hipokalsemi bulguları geliştiği görüldü. Ameliyat sonrası 1. gün kalsiyum değerleri 5.6-9.6 mg/dl, 2. gün 4.7-9.8 mg/dl olarak bulundu. Ameliyat sonrası 1.gün paratiroid hormon değeri 1.2-101 pg/ml olarak bulundu. Hipokalsemi bulguları gelişen hastalarda, cinsiyetin kadın olmasının ( p < 0.012 ), preoperatif tanının tiroid kanseri ve toksik noduler guatr olmasının ( p < 0.008 ), nodül boyutunun 3 cm'den küçük olmasının ( p < 0.121 ), paratiroid hasarı ve ototransplantasyon yapılmış olmasının ( p < 0.036 ), vitamin D düzeyinin düşük olmasının ( p < 0.003 ) etkin olduğu görüldü.Sonuç:Hipokalsemi, tiroidektomi sonrası sık görülen komplikasyonlardan biridir. Tiroidektomi ameliyatından sonra ilk 24 saat içerisinde mutlaka kalsiyum değerleri ölçülmeli, semptomatik olsun veya olmasın bir veya daha çok faktör var ise gerekli medikal tedaviye derhal başlanmalıdır. Çalışmamızda hipokalsemi bulguları gelişmesi üzerine etkili faktörler ?cinsiyet, preoperatif tanı, paratiroid hasarı, nodül boyutları ve Vitamin D eksikliği? olarak bulunmasına rağmen, hipokalsemi etyolojinin sadece bu faktörlere bağlamak doğru olmaz, bu daha çok multifaktoriyel bir durumdur.Anahtar sözcukler: Tiroidektomi, hipokalsemi
Özet (Çeviri)
Introduction:Thyroid illnesses are the most common endocrine illness at the present day. After thyroidectomy hypocalcemia is the most complication that is still important for clinicians. Temporary hypocalcemia which is one of the complications after thyroidectomy is seen between 6.9%-49%. We investigated in this study factors associated with development of hypocalcemia after thyroidectomy.Materials and Methods:We included the data of 196 patients to the study who underwent total thyroidectomy at the Ataturk University School of Medicine, Department of General Surgery, at a 12 months period between October, 15 2007 and October, 15 2008. We investigate the patients prospectively for age, gender, preoperative diagnosis, hormonal status, operative time, operating surgeon, existence of parathyroid gland injury at the operation, parathyroid gland autotransplantation, preoperative use of antithyroid drugs and amount of bleeding at the operation. At all of these patients before operation thyroid function testes, parathyroid hormone values, serum calcium phosphore values, vitamine D levels were evaluated. Thyroid gland was assessed by ultrasonography. After operation at 1. and 2. days serum calcium phosphore, at 1. day parathyroid hormone values were evaluated. Patients who have hypocalcemia symptoms were followed up daily serum calcium phosphore levels. All these factors were assessed for possible contribution to hypocalcemia.Results:Hypocalcemia developed in 47 of 196 patients who were included to the study. Calcium levels at post-operative first day were 5.6-9.6 mg/dl, at second day 4.7-9.8 mg/dl. At post operative first day parathyroid hormone levels were 1.2-101 pg/ml. Female gender ( p < 0.012 ), preoperative thyroid cancer and toxic noduler guatr diagnosis ( p < 0.008),