Türkiye'de örme sektörünün bugünkü durumu ve geleceği
- Tez No: 24219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KURBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
- 96 - 8. ÖZET Bu araştırmada, örme sektörüne ait geçmiş yıllardaki veriler ele alınarak, grafik halinde yıllara göre gösterilmiştir. Bu amaçla örme sektöründe üretim miktarları, tüketim (talep) miktarları, ihracat miktarları ve ithalat miktarları yıllara göre grafik halinde elde edilmiştir. Günümüze kadar sektörde artan yönde gelişmeler olduğu gözlenmiştir. Gelecek on yıl içinde sektördeki üretim,tüketim, ihracat ve ithalat miktarının ne olacağını, hangi ürünlerde ve hangi elyaf çeşidinde daha çok talep yaşanacağını saptamak için geçmiş yıllara ait verilerden yararlanılmıştır. Dolayısı ile, sektörün gelecekte şanslı olduğu alanlar saptanmaya çalışılarak, ilerisi için yeni yatırımcılara da yol gösterilmeye çalışılmıştır. Gelecekte örme sektöründeki durumun saptanması amacı ile eldeki verilere dayanarak“ en küçük kareler ”metodu kullanılarak regrasyon analizi ile tahmin çalışması yapılmıştır. Yapılan analizlerden yola çıkılarak örme sektöründe üre¬ tim miktarı 2000 yılında 460.241 ton tahmin edilirken, tüketim miktarının 19fc.?66 ton olacağı tahmin edilmiştir. 2000 yılında ihracatın 353.906 ton civarında, ithalatın ise 1.365 ton civarında olacağı tahmin edilmiştir. Ancak, pratikte tüketim, ihracat ve ithalat değerlerinin değişmeyeceği varsayılırsa, teorik olarak üretimir 548.80? ton olması gerektiği- 97 - sonucu ortaya çıkmaktadır. ürün cinsi itibarı ile iççamaşırı, çorap ve trikotaj mamulleri esas alınmıştır. En çok örme iç giyimin gelecekte talep göreceği yapılan tahminçalışmasından görülmüştür (Grafik-13). Elyaf cinsi itibarı ile pamuk elyafının örme sektörün¬ de yaygınlaşacağı ve önem kazanacağı, yünün ise nispeten daha az miktarda talebinin gerçekleşeceği yapılan tahmin çalışmalarından görülmüştür. Buna göre örmede pamuk ipliği ihtiyacı 2000 yılında 100-150 bin ton civarında tahmin edilirken, yün ipliği ihtiyacının ise 50 bin ton civarında olacağı tahmin edilmiştir (Bkz. örmede pamuk ipliği ihtiyacı ve örmede yün ipliği ihtiyacı) Ayrıca örmede yün taklidi olarak kullanılan akrilik ve polyester elyafının gelecektede önemini koruyacağı söylenebilir. Bunun nedeni, yünün gelecekte üretiminin sınırlı kalacağı bunun yerine sentetiklerin gelecekteki talebi karşılayacağı gerçeğidir.
Özet (Çeviri)
- 98 - 9. SUMMARY in this research, datum of knitting sectors previous years a re shown graphical för each year. For this purpose production outputs domestic consumption, export and import quantities of knitting sector are expressed in graphical form. Update increasing developments are registerated. in order to prognose domestic consumption, export and import numbers next decade and also to decide the product sortiment and production fibers, the datum of the previous years are used. The aim this work is to show future possibilities of this sector för the new comer ihvestors. in this research,“ Least square method ”is used to make regression analyses prognose. We can prognose that in the year of 2000 production output would be 468.241 tons, domestic consuraption would De 196o 266 tons the exports about 353«>906 tons and the iraports about 1"365 tons. in acceptence of permanent consumption, export and import various the production would be theori- tically 54öeö07 tons. in this research the examination is based on mainly under wear, socks and trikot products. As a result of this research, we can conclude that the under wear product.«rould be prefed. We can also conclude that the usage of cotton fibers will increase despite the usage of wool will decrease.- 99 - în the year of 2000 the deraond for cotton yarn is concerned 100-150.000 tons and the demond for wool yarn is cancerned 50.000 tons (See the pages of : 77-23) We can prognose that the supstitute fibers wool such as acryli and polyester fibers keep their importance. Because the production of wool yarn is very limited.