Photochemical dehydrogenation of abietic acid and its solar dehydrogenation production method
  1. Tez No: 24220
  2. Yazar: ADNAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
-27- OZET Bu çalışmadaki amaç kolofanı oda sıcaklığında dehidrojene etmektir. Günümüzde dehidroganasyon katalizörlerle yüksek sıcaklıkta yapılmaktadır. Bizim yaptığımız çalışmada dehidrogenasyon güneş ışığı veya UV-lambası kullanılarak yapılmıştır. Bu reaksiyonlar oda sıcaklığında uygulanmıştır. Fotokimyasal reaksiyonun klasik organik dehidrogenasyon reaksiyona üstünlüğü ispatlanmıştır. Bu çalışmanın ileride uygulanabilecek başka bir önemi de güneş enerjisinin uygun katalizörlerle hidrojen çıkış sağlayarak depolanabilir olmasıdır.
Özet (Çeviri)
-26- V) SUMMARY This work was aimed to dehydrogenation of colophony at low temperatures. In industry, the dehydrogenation are being carried at high temperatures with various catalysts. The dehydrogenation was carried out by using solar radiation or UV-lamp at room temperature. The spectra of the product showed the excellent yield of the product. Photochemical route proves to be the superior to classical organic dehydrogenation reactions. Another future of the reaction may be that this reaction could be applied for storage of solar energy by producing hydrogen, by using suitable catalysts at dehydrogenation.