Mikrobilgisayar kullanarak belirli teknoloji düzeyinde fiyat değişmelerinin planlama önceliği ve ürün desenine etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 24225
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
12 ÖZET ve SQNUC Teknolojik yenilikler günlük hayata olduğu kadar bilimsel Çalışmalara da kısa sürede yansımaktadır. Bilgisayar bunun en güzel örneğini oluşturmaktadır. Son yıllarda bilimsel yasamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayar, kendisiyle çalışmak isteyen araştırıcılar için kendine özgü bir çalışma tarzının yolunu açmıştır. Hızlı, bir çalışma ritmi, çok sayıda veriden yararlanma olanağı, ileri yöntemleri hatasız kullanabilme fırsatı, araştırıcının kısa zamanda önemli mesafeler katetmesinde büyük rol oynamaktadır. Bilgisayar, istenen doğrultuda programlanabildiği takdirde kullanıcılarına en fazla faydayı sağlar. Her disiplinin ihtiyaçları farklı olduğundan, bilgisayardan isteyecekleri de aynı değildir. Kimisi istatistiksel ağırlıklı kimisi de teknik çizim + grafik +. matematiksel ağırlıklı analizleri gerektirecek konuları kapsamaktadır. Bilgisayar programcılığı ayrı bir alan olmakla birlikte, geliştirilecek program konusunda yeterli alt yapısı olmayan programcıların başarılı programlar geliştirebilmeleri güçtür. Bu nedenle çalışma alanları bilgisayar programlama olmayan araştırıcılar kendi çalışmalarında kullanmak üzere programlar geliştirmeye 215bağlamışlardır. Nitekim tarım ekonomistleri de kendi konularında bilgisayar programları geliştirmişlerdir. Aynı doğrultuda, tarımsal isletme planlamasında kullanılmakta olan cari fiyatların, Türkiye'de hızla değişen ekonomik koşullar ve tarımsal ürün fiyatlarının kendine özgü dalgalanmaları nedeniyle geçerliliğini yitirdiği ve buna Çözüm bulunması gereği gözönüne alınarak özgün bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. YEP adı verilen bilgisayar programı; ürün fiyatı, girdi fiyatı ve ürün verimlerindeki değişmenin planlama öncelikleri ve optimal ürün deseninde meydana getireceği değişmeleri belirleyebilmektedir. Eski ve yeni fiyatlarla elde edilen planlama öncelikleri ve optimal ürün desenleri karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır. Bunun yanında planlama bilgisi zayıf kimselerin de doğrusal programlama modelleri kurabilmesini sağlayacak esnekliktedir. YEP, IBM veya IBM uyumlu bilgisayarlarda işletilebilecek bir programdır. YEP'in kullanılabilirliğini irdelemek üzere, Ege Bölgesi sulanan alanlarından toplanan verileri kullanmak suretiyle bireysel bir tarım isletmesi modeli kurulmuştur. Daha sonra sadece ürün fiyatlarında, sadece girdi fiyatlarına ve her ikisinde birden meydana gelebilecek değişmeleri temsil eden altı senaryo geliştirilmiştir. Senaryolardaki 216fiyat değişimlerinin herbiri YEP'den yararlanılarak isletme modeline yansıtılmış ve gerek plânlama önceliği gerekse optimal ürün desenine olan etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu senaryolar çerçevesinde değişen fiyatların planlama önceliklerini değiştirdiği saptanmıştır. Bunun yanında optimal ürün desenlerinde de derişmeler meydana geldiği görülmüştür, işletmecilik disiplini içinde bilgisayardan daha etkin yararlanma olanakları arayan bu çalışmadan, işletme düzeyinde olduğu kadar, yerel, bölgesel ve makro düzeylerde de faydalanılması beklenmektedir, özellikle tarımsal fiyatlar konusunda karar verici konumda olanların YEP'i kullanmak suretiyle, saptadıkları fiyatların sonuçlarını görebilmeleri ve kararlarını güçlü temeller üzerine oturtabilmeleri umulmaktadır. 217
Özet (Çeviri)
SUMMARY Technological developments get into not only daily life but alsa scientific environment rapidly. Computer is. öne of the best examples of this. As an inevitable part of scientific works computer led to a peculiar wark style for scientists who work together with itsel f. Some characteristics of computer such as fast uorking rhythm, possibility of using a great deal of data, opportunity for employing advanced techniques correctly, have an important role for the scientists to make long way in a short time. Computer provides the highest benefit if it can be programmed as,requested. As disciplines are in different needs they aşk computer to realize different things. Some includes statistical concepts while other contains design+ graphics-»- mathematical subjects. Although computer programming is a different scope, it is hard that computer programmers without needed background can develop successful programs. Therefore researchers whose work field is not computer programming have begun to produce programs to use in their works. in fact it is possible ta encounter some computer programs developed by agrieultural economists. in this context, it has been decided to develop an original computer program considering that 218current prices used far farm planning looses their validity due to unsteady economic conditions and price fluctuations fram the nature of agriculture. The computer program named YEP can determine the changes in planning priorities and optimal cropping pattern by the effects of crop and input prices and crop yields. Planning priorities and optimal cropping patterns obtained in relation tö the old and new prices are presented in comparison to each other by the program. Moreover, YEP is a flexible program which may be used by persons whose planning and computer knowledge is weak. The program, YEP, has been developed for IBM ör IBM compatible computers. A linear individual farm model has been constructed using data obtained from farms in Ege Region in order to test the usability of YEP. Following this, 6 scenarios representing price changes have been produced, consistirig of randomly drawn figures of crops, inputs, and crops and inputs together. Price changes in the scenarios have been taken to the farm model and their effects on both planning priority and cropping pattern have been examined comparatively by means of YEP. in the frame of the scenarios it has been determined that the price changes effect planning 219 ş,priorities. in addition, certain changes in cropping pattern by the effect of changing prices have been observed. YEP is expected to be used for not only farm level but also local, regional and macro levels. Especially persons who are in position to make decision on agricultural prices are hoped ta see the results of the new prices and to make more rational decisions using YEP.. 220