Matris dizileri ile limitleme
- Tez No: 24226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
m ÖZET Bu çalışma,üç bölüm olarak hazırlanmıştır; Birinci bölümde ;A-metodu hakkındaki bilinen temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde; /^metodu ile M. Stieglitz' in Fgryakınsaklık kavramı ve matris dizileri ile ilgili elde ettiği temel sonuçlar hülâsa edilmiş,daha sonra bunları konu alan ve bu çalışmanın [18] devamı niteliğinde olan çalışmalardan alınan önemli sonuçlar sunulmuştur. Üçüncü bölümdepnatris dizilerinin bileşkesini tanımlayıp daha sonra üç parametreli F-konservatif matrisler sınıfından seçilen bir üçgen metod ile hemen hemen konservatif matrisler sınıfından seçilen bir Hmitleme metodunun bileşkesi bakımından, orijinal metodla bileşke metodun mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was prepared as three parts; In the first part, the well-known definitions and concepts concerning the usual method A have been given. In the second part, the concept of F^- convergence introduced by M. Stieglitz and the basic result related with the ^summability, defined by means of a matrix sequence /^(Aj), have been summarized and further some consequences based essentially on Stieglitz [18] have also been given. In the third part, we define the composition of a matrix sequence with a usual method and later compare a matrix sequence obtained by the composition of a F- conservative matrix sequence with a almost conservative usual method and the original matrix sequence.