Total diz artroplastisi uygulamalarında kemik ve implant arasındaki uyumun artırılmasına yönelik diz eklemini oluşturan kemik yapıların morfolojik ve morfometrik tanımlanması
Morphologic and morphometric description of the bony structures that compose the knee joint with prospective effect to increase consistency between implants and bones in total knee arthroplasty
  1. Tez No: 242250
  2. Yazar: ŞAHİKA PINAR AKYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜVENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Total diz artroplastisi, günümüzde pek çok diz eklemi hastalığında temel bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Yerleştirilen protez komponentlerinin boyutlarının belirlenmesinde cinsiyet, ırk ve coğrafi farklılıklar önemlidir. Bu çalışmanın amacı, diz eklemini oluşturan kemik yapıların morfolojik ve morfometrik özelliklerini tanımlayarak protezle eklem arasındaki uyumun geliştirilmesine, üretim ve uygulama alanlarında katkı sağlamaktır.Çalışmada total diz protezi artroplastisi yapılacak olan 28 kadın hastaya ait 52, 4 erkek hastaya ait 7 olmak üzere toplam 59 dizde morfometrik ölçümler yapıldı. Belirlenen parametreler, ameliyat sırasında femur distal uç, tibia proksimal uç ve patella arka yüzde, manuel metal kumpasla ölçüldü.Parametrelerin ortalama değerleri, femur'da, medial kondil antero-posterior (AP) mesafesi 59.2±5.1 mm, lateral kondil AP mesafesi 60.9±4.7mm, interkondiler AP mesafesi 36.0±5.9 mm, total medio-lateral (ML) genişlik 71.4±5.1 mm ve çentik genişliği 13.3±2.7 mm; tibia'da, plato AP mesafesi 42.8±4.4 mm, plato ML genişliği 74.5±4.1 mm, medial kondil AP mesafesi 47.6±4.8 mm, medial kondil ML genişliği 39.2±3.4 mm, lateral kondil AP mesafesi 37.6±4.4 mm, lateral kondil ML genişliği 35.7±3.1 mm ve rezeksiyondan sonra ölçülen değerler, AP mesafesinde 45.2±3.7 mm, ML genişliğinde 72.8±3.4 mm, medial kondil AP genişliğinde 46.6±4.5 mm, lateral kondil AP mesafesinde 40.7±3.9 mm; patella'da, superior-inferior yüksekliği 35.6±4.1 mm, ML genişliği 43.0±3.8 mm, rezeksiyon sonrası superior-inferior yüksekliği 36.2±3.0 mm ve ML genişliği 41.8±3.7 mm olarak bulundu.Bu sonuçlarla diğer toplumlarda yapılan benzer çalışmaların sonuçları karşılaştırıldığında, çalışma grubuna ait morfometrik değerlerin batı ülkelerindeki değerlerden daha küçük ama uzak doğu ülkelerindeki değerlerden daha büyük oldukları görüldü.Diz eklem yapılarındaki morfometrik farklılıkların bilinmesi, protez üretimi ve cerrahi uygulaması açısından vücuda uyumu artırıcı önemli bir faktördür. Bu nedenle daha geniş populasyonlarda yapılacak morfometrik çalışmaların, protez üretimi ve cerrahi uygulamalarına önemli katkı sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty is used recently as basic treatment method of many knee joint diseases. The gender, the race and the geographic differences are important for determination of the dimensions of prosthesis components. The purpose of this study was to gain addition in fields of production and application of prosthesis as defining morphometric and morphologic characteristics of bony structures of knee joint.In this study, the parameters were measured in the distal end of femur, proximal end of tibia and posterior face of patellae at the time of total knee arthroplasty. Intraoperative measurements were obtained by a manuel metal caliper at 59 knee belonging to 28 women (52 knee) and 4 men (7 knee).The mean values of parameters in femur were 59.2±5.1 mm for anteroposterior (AP) distance of condylus medialis, 60.9±4.7mm for AP distance of condylus lateralis, 36.0±5.9 mm AP distance of intercondylar area, 71.4±5.1 mm for total mediolateral (ML) width, 13.3±2.7 mm for notch width.The mean values of parameters in tibia were 42.8±4.4 mm for AP distance of tibial plateau, 74.5±4.1 mm for ML width of tibial plateau, 47.6±4.8 mm for AP distance of condylus medialis, 39.2±3.4 mm for ML width of condylus medialis, 37.6±4.4 mm for AP distance of condylus lateralis, 35.7±3.1 mm for ML width of condylus lateralis. The mean values that measured after resection were 45.2±3.7 mm for AP distance, 72.8±3.4 mm for ML width, 46.6±4.5 mm for AP distance of condylus medialis and 40.7±3.9 mm for AP distance of condylus lateralis.The mean values of parameters in patella were 35.6±4.1 mm for superior- inferior hight, 43.0±3.8 mm for ML width. The mean values that measured after resection were 36.2±3.0 mm for superior- inferior hight, 41.8±3.7 mm for ML width.The dimensions of knee joint in our society have smaller values and stature as compared with the Western population and have bigger values as compare with the far Eastern population. To be known the morphometric differences in the structures of knee joint is an important factor to increase the consistency between the prosthesis and the body. So we are in the opinion of the morphometric studies that made in bigger populations have important addition to productions and surgical applications of prosthesis.