Sağlık mesleği mensuplarının sır saklama ve suçu bildirme (ihbar) yükümlülüğü
  1. Tez No: 242279
  2. Yazar: MUSTAFA KOLENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu yüksek lisans çalışması `Sağlık Mesleği Mensuplarının Sır Saklama ve Suçu Bildirme(ihbar) Yükümlülüğü' başlığı altında hazırlanmıştır. Sır saklama yükümlülüğüne ilişkin olarakgerek TCK'da gerekse CMK'da bir takım hükümler bulunmaktadır. Yüksek lisans tezimizinamacı; sır saklama ve suçu bildirme (ihbar) yükümlülükleri konusunda, hukuki mevzuatımızıdeğerlendirip eski ve yeni düzenlemeleri kıyaslamak, uluslar arası düzenlemelerle mukayeseederek, eksiklikleri tespit etmek ve bundan sonraki yasal düzenlemelere ışık tutmaktır.Sır saklama ile suçu bildirme (ihbar) yükümlülüğü, birbiriyle zıt, muhatabını çelişkidebırakacak ve aynı anda uygulanabilirliği olmayan kavramlardır. Bu iki kavram, karşılaştırmalıolarak ele alınmış, doktrin ve literatürdeki görüşlerden faydalanılmış, uluslar arası mevzuattanyararlanılmış ve son olarak da 100 hekim, 200 sağlık mesleği mensubu, 200 hukukçu ve 200hukukçu veya sağlıkçı olmayan kişiyle yapılan anket çalışmasıyla, derinlemesine ve etraflıcadeğerlendirilmiştir. Anket çalışmamız istatistiksel bir uygulama ile işlenmiş, tablo vegrafiklerle, ortaya çıkan yüzdeler anlamlandırılmıştır. Anketimizin istatistiksel yorumundakatılımcılar; meslek grupları, yaş ve eğitim düzeylerine göre gruplandırılmıştır. Ankette yeralan 14 sorunun her biri ayrı ayrı değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak yorumlanmıştır.Sonuç olarak, toplum güvenliğini sağlamaya ve halk sağlığını korumaya çalışırken, temelhasta haklarına, tıbbi etik kurallara uygun davranmak mümkün ve gereklidir. Suçlarınönlenmesine yardımcı olmak amacıyla ihbarda bulunmak, hiçbir zaman sağlık çalışanlarınınbirincil görevi olmamalı ve bu görev asıl görevin uygulanmasına zarar vermemelidir. YeniTCK düzenlemesi, eski TCK düzenlemesi ile kıyaslandığında evrensel hasta ve hekim haklarıbakımından birçok olumsuz yaklaşımlar içermektedir. Bu nedenle bir an önce değiştirilmesigerektiği öngörülmektedir. İhbar yükümlülüğü, tedavi talep eden kişiye gerekli müdahaleyapıldıktan sonra yerine getirilmeli, hekime bildirim yetkisi tanınmalı ancak hekim açısındancezayı gerektirecek bir yükümlülük söz konusu olmamalı yani ihbar bir yükümlülük değil birhak olmalıdır. Böylece, konuya ilişkin yasal düzenlemeler arasında mevcut olan çelişkilergiderilmiş olacak ve tıbbi beklentilere, hasta ve hekim haklarına uygun bir yaklaşımgeliştirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This master thesis was prepared under the title of ?Secrecy and Crime Reporting(Notification) Liabilities of Health Care Professional Members?. There are some sentences inTurkish Penal Code and the Code of Criminal Procedure Act as regards the obligation to keepsecret liability. The purposes of this master thesis are evaluation of legal regulations aboutsecrecy and crime reporting (notification) liabilities, comparison of old and new regulations,comparison with international regulations to identify gaps and to shed light on the nextlegislatives.Keeping secret and crime reporting (notification) liabilities are two opposite and conflictconcepts and these concepts can not be apply concurrently. These two concepts evaluatedcomparatively by benefiting from the information in the doctrine, literature and the use ofinternational legislation. Finally questionnaire had done to 100 physician, 200 health-careprovider, and 200 non-medical or lawyer participants. All questionnaire study evaluateddeeply and fully. Our questionnaire processed with statistical applications and by the tablesand graphics percentages are explained. In the statistical interpretation of our questionnairestudy participants are grouped according to their occupations, ages and educational levels.Each of the 14 questions in the questionnaire evaluated separately and is considered to bestatistically.As a result, it is possible and necessary to obey medicine and ethics rules while ensuringsociety safety and public health. Legal notice to help prevent crime at any time to the healthof employees is the primary task and that task should not damage the actual implementationof tasks. Compared the new and the old penal code be edited right in terms of universalpatient and physician has many negative approaches. Therefore it is envisaged to should bereplaced. Legal notice liability to the person demanding the treatment of obligations requiredto be fulfilled after the treatment is done. The physician should have the authority to notifybut should not be concerned with criminal liabilities. Legal notice should be a right, not anobligation. Thus, the legal arrangements between the issues attached to the existing conflictwill be resolved and medical expectations and rights of patients and physicians are anappropriate approach would be enhanced.