Sağlık mesleği mensuplarının sır saklama yükümlülüğü ile suçu bildirmeme suçu arasındaki ilişki
Confidentiality obligation of healthcare professionals offense of failure to report a crime the relationship between
  1. Tez No: 961947
  2. Yazar: BERRİN TAYMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KİTAPÇIOĞLU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Sağlık mesleği mensuplarının meslekleri gereği edindikleri sırları saklama yükümlülüğü, meslek etiğinin temel yapı taşlarından biridir. Bu yükümlülük, bireylerin özel hayatının gizliliğini koruma ve sağlık hizmetlerine duyulan güvenin sürdürülmesi açısından hayati bir rol oynamaktadır. Sırrın saklanması, hastaların sağlık mesleği mensuplarına karşı duyduğu güvenin temelinde yer almakta, bireylerin sağlık sorunlarını açıkça paylaşabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, sır saklama yükümlülüğü, yalnızca etik bir zorunluluk değil, aynı zamanda hukuki bir yükümlülük olarak da sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaktadır. Bireylerin mahremiyetini koruma amacını taşıyan bu yükümlülük, sağlık mesleği mensuplarının hastaların sağlık durumlarına ilişkin bilgileri üçüncü kişilerle paylaşmaktan kaçınmalarını, mesleki sorumluluklarının bir gereği olarak ortaya koymaktadır. Tarihsel süreçte de bu yükümlülük, tıp mesleğinin ayrılmaz bir unsuru olmuş ve sağlık hizmetlerinin güven temelinde gelişmesine katkı sağlamıştır. Bununla birlikte, modern toplumlarda değişen dinamikler, suç politikalarına yönelik artan hassasiyet ve kamu düzenini koruma amacı doğrultusunda geliştirilen düzenlemeler, sağlık mesleği mensuplarına yeni sorumluluklar yüklemiştir. Türk Ceza Kanunu'nun 280. maddesi, sağlık mesleği mensuplarına suçun bildirilmesi yükümlülüğünü açıkça düzenlemiş ve bu yükümlülüğün ihlaline yönelik cezai yaptırımlar öngörmüştür. Bu düzenleme, sağlık mesleği mensuplarının meslekleri gereği suçla temas etme olasılığının yüksekliği göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Ancak, suçu bildirme yükümlülüğü ile sır saklama yükümlülüğü kimi durumlarda karşı karşıya gelmekte ve bu durum hem etik hem de hukuki açılardan önemli tartışmaları beraberinde getirmektedir. Özellikle bu yükümlülüklerin karşı karşıya geldiği durumlarda, sağlık mesleği mensupları açısından hangi yükümlülüğün öncelikli olması gerektiği sorunu, önem arz etmektedir. Bu bağlamda, çalışmamızda sır saklama ve suçu bildirme yükümlülükleri arasındaki ilişki, ulusal ve uluslararası düzenlemeler, farklı doktrinsel yaklaşımlar, karşılaştırmalı hukuk ve güncel yargı kararları ışığında ele alınmıştır. İncelememiz, bu iki yükümlülüğün uygulamada ne şekilde kesiştiğini ve hangi sorunları beraberinde getirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışmamızda sağlık mesleği mensuplarının karşılaştığı etik ve hukuki ikilemlerin çözümüne yönelik öneriler sunulmuş, bu alandaki düzenlemelerin geliştirilmesine yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The obligation of healthcare professionals to maintain professional confidentiality is one of the fundamental pillars of professional ethics. This obligation plays a vital role in protecting individuals' privacy and maintaining trust in healthcare services. Professional confidentiality underpins the trust patients place in healthcare professionals, enabling individuals to share their health issues openly. In this context, the obligation to safeguard professional secrets is not only an ethical requirement but also a legal obligation that contributes to the sustainability of healthcare services. This obligation, aimed at protecting individuals' privacy, necessitates that healthcare professionals refrain from sharing information about patients' health conditions with third parties as part of their professional responsibilities. Historically, this obligation has been an integral element of the medical profession and has contributed to the development of healthcare services on a foundation of trust. However, the evolving dynamics of modern societies, increased sensitivity to criminal policies, and regulations aimed at maintaining public order have imposed new responsibilities on healthcare professionals. Article 280 of the Turkish Penal Code explicitly regulates the obligation of healthcare professionals to report crimes and prescribes criminal sanctions for the violation of this obligation. This provision has been designed considering the high likelihood of healthcare professionals encountering criminal activity in the course of their duties. However, in certain situations, the obligation to report crimes conflicts with the obligation to maintain confidentiality, leading to significant ethical and legal debates. Particularly in cases where these obligations clash, the question of which obligation should take precedence for healthcare professionals becomes a critical issue. In this regard, our study examines the relationship between the obligations of maintaining professional confidentiality and reporting crimes in light of national and international regulations, various doctrinal approaches, and contemporary judicial decisions. Our analysis aims to reveal how these two obligations intersect in practice and the challenges they bring. Furthermore, our study provides suggestions for resolving the ethical and legal dilemmas faced by healthcare professionals and includes evaluations for improving regulations in this field.