Mide karsinogenezinde maspinin yeri ve bunun neoanjiogenez ile apoptozis üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 242278
  2. Yazar: GONCA PİŞKİN KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısma, normal mide mukozası, intestinal metaplazi, displazi vekarsinomdan olusan mide karsinogenez basamaklarında, bir tümör supresörolarak görev yaptığı düsünülen maspinin etki mekanizmasını arastırmaküzere planlanmıstır. Bu yönde neoanjiogenez üzerindeki etkisininbelirlenmesi için, VEGF ve COX-2 ile, apoptoz üzerindeki etkisininbelirlenmesi için ise antiapoptotik Bcl-2 ve proapoptotik Bax proteinleriesliğinde değerlendirilmistir.Çalısmamızda 56'sı mide karsinomu, 8'i displazi, 35'i intestinalmetaplazi tanısı almıs toplam 64 olguya ait kesitlere maspin, COX-2, VEGF,Bcl-2 ve Bax immunbelirleyicileri uygulanmıstır. Tümör hücrelerinin buantikorlarla boyanma oranları saptanarak birbirleriyle karsılastırılmıs; her birantikor ise kendi içinde karsinom, displazi, intestinal metaplazi ve normalmide mukozası alanlarındaki boyanma oranları açısından değerlendirilmistir.Demografik verilerle ilgili farklılık gösteren özellikler, olgu grubundadiffüz tipte mide karsinomunun genç yas grubuna sınırlı olmayıp, tüm yaslaradağılım göstermesi ve erkeklerde daha sık görülmesidir. Ayrıcaçalısmamızda tümör çapı ile lenf nodu tutulumu ve tümör çapı ile invazyonderinliği arasında pozitif korelasyon olduğu saptanmıstır.?mmunohistokimyasal olarak, maspin ekspresyonunun karsinom vedisplazide, intestinal metaplazi ve normal mide mukozasına göre daha azolduğu görülmüstür. Ayrıca intestinal tipte mide karsinomunda, maspinpozitifliğinin daha yüksek olduğu saptanmıstır. Bu sonuçlar bize maspininnormal mide mukozasında eksprese edilen bir protein olduğunu, normal midemukozasından karsinoma doğru ilerledikçe ekspresyonunun düstüğünü ve bunedenle maspinin tümör supresör etkisi olduğunu düsündürmüstür. Maspinekspresyonu tümör çapı, lenf nodu metastazı ve tümörün invazyon derinliği70gibi pronostik faktörlerle karsılastırıldığında ise anlamlı iliski saptanamamısve maspinin tümör progresyonundaki etkisi belirlenememistir.Çalısmamızda, normal mide mukozası, intestinal metaplazi, displazi vekarsinom örneklerinin büyük çoğunluğunda güçlü ve seçici COX-2ekspresyonu izlenmesinden dolayı COX-2'nin, karsinom gelisiminiaçıklamada ayırt edici bir özellik tasımadığı düsünülmüstür. Ayrıca normalmide mukozal örneklerinde izlediğimiz COX-2 pozitifliği, bize normal fizyolojiksüreçlerde COX-2'nin de rol alıyor olabileceğini düsündürmüstür. Elde edilenveriler literatürle birlikte yorumlandığında, mide karsinomlarında Bax proteinekspresyonunun, karsinogenezde önemli bir rol oynadığı ancak prognostikparametreler üzerinde etkisi olmadığı düsünülmüstür. Çalısmamızda VEGFekspresyonu ile ilgili olarak primer antikordan veya immunohistokimyasalyöntemden kaynaklanan bir yetersizlik olduğu sonucuna varılmıstır. Busebeple elde dilen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmemistir.Bu bulgularla, maspinin mide karsinogenezinde anjiogenez ve apoptozgibi etki mekanizmalarıyla ilgili yorum yapmamızı sağlayacak yeterli veri eldeedilememis olmasına rağmen, mide karsinogenez basamaklarında önemli birrolü olduğu sonucuna varılmıstır. Ek olarak, maspin immunoreaktivitesinindeğerlendirilmesinde, ekspresyonun derecesinin değil, pozitif veyanegatifliğinin daha anlamlı olduğu düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study has been arranged in order to investigate the mechanism ofmaspin?s effect which is supposed to serve as tumour suppressor, on gastriccarcinogenesis stages composed of normal gastric mucosa, intestinalmetaplasia, dysplasia and carcinoma. It is evaluated together with thestaining of VEGF and COX-2 in order to determine its effect onneoangiogenesis, and for its effect on apoptosis, antiapoptotic Bcl-2 andproapoptotic Bax proteins have been used.Maspin, COX-2, VEGF, Bcl-2 and Bax antibodies have been applied tothe tissue sections from 64 cases which have diagnosed gastric carcinoma(n=56), dysplasia (n=8), and intestinal metaplasia (n=35). The stainingintensity of tumour cells with these antibodies have been compared to eachother; and each antibody has been evaluated in terms of their stainingintensity on carcinoma, dysplasia, intestinal metaplasia and normal gastricmucosa.Regarding the demographical data, the detection of the diffuse typegastric carcinoma especially in males and in all ages, not only in young agewere remarkable features. It is also noted in our study that there is positivecorrelation between the tumour diameter and lymph node metastasis, andbetween the tumour diameter and invasion depth.Immunohistochemically, it is also found out that maspin expression isless in carcinoma and dysplasia when compared with intestinal metaplasiaand normal gastric mucosa. In addition, it is also determined that maspinpositivity is higher in intestinal type gastric carcinoma. These results arestated that maspin is a protein expressed in normal gastric mucosa, and theexpression is becoming less as it progressed from normal gastric mucosa tocarcinoma and thus, maspin has a tumour suppressor effect. When maspin72expression is compared with prognostic factors such as tumour diameter,lymph node metastasis and invasion depth of tumour, no significant relationhas been found and the effect of maspin on tumour progress is notdetermined.Since strong and selective COX-2 expression has been found in mostof normal gastric mucosa, intestinal metaplasia, dysplasia and carcinomasamples in our study, it is tought not to have discriminative characteristics toexplain carcinoma progress. Besides, COX-2 positivity we observed innormal gastric mucosa samples considered that COX-2 is playing a role innormal physiologic processes. When these data has been interpreted withthe literature, it is thought that Bax protein expression in gastric carcinomahas a significant role in carcinogenesis, but has no effect on prognosticparameters. In our study, regarding the VEGF expression, it is concluded thatthere is an insufficiency due to primary antibody or immunohistochemicalmethod. Thus, the obtained diagnosis is not considered statisticallysignificant.With these findings, despite the insufficient data to comment on themechanism of maspin?s effect such as anjiogenesis and apoptosis on gastriccarcinogenesis, it is concluded that it has a significant role on the steps ofgastric carcinogenesis. Additionally, it is mentioned that the positivity ornegativity of maspin expression is more useful than scoring in evaluation ofmaspin immunoreactivity.