İntraabdominal kolsisin ve kollajenaz'ın ratlarda peritoneal adezyonlar üzerine etkisi
The effect of intraabdominal colchicine and collagenase on adhesion formation in a rat model
  1. Tez No: 242286
  2. Yazar: AZİZ RODAN SAROHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SOMUNKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Cerrahi sonrası intraperitoneal adezyonların olusumunu önlemedekollajenaz ve kolsisinin etkinliklerini deneysel hayvan modelinde histopatolojikdeğerlendirme ile arastırmaktır.Yöntem: Çalısmada 50 adet disi Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar sham,kontrol, seprafilm, kolsisin-seprafilm, kollajenaz-seprafilm olmak üzere bes grubaayrıldı. Laparotomi ile sağ proksimal uterin horn antimezosalpingeal yüzde bisturiaracılığı ile 0.5 cm'lik bir kesi olusturuldu. Takiben kesi üstüne deneklerin grubunauygun olarak 0.5 cm'lik Seprafilm; 2 mg Kolsisin emdirilmis 0.5 cm'lik Seprafilm; 1?gkollajenaz emdirilmis 0.5 cm'lik Seprafilm yerlestirilerek batın kapatıldı. Kontrolgrubuna herhangi bir ajan uygulanmadı, sham grubunda sadece batın açılıpkapatıldı, uterin kesi yapılmadı. Ratlar 20 gün sonra sakrifiye edilerek makroskopik vehistopatolojik değerlendirmeleri yapıldı. Histopatolojik inceleme Kanbour-Shakirkriterlerine göre yapıldı.Bulgular: Histopatolojik olarak değerlendirilen bes parametrenin toplamı ileelde edilen histolojik toplam skorun kolsisin-seprafilm grubunda en düsük olduğugörüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the impact of collagenaseand colchicine in the prevention of postsurgical adhesion formation in a rat uterinehorn model.Materials and methods: Fifty female Wistar albino rats were divided into fiveequal groups including sham, controls, seprafilm, colchicine-seprafilm andcollagenase-seprafilm groups. After laparotomy, a standard 0.5-cm injury was madeto the antimesosalpingeal side of the right proximal uterine horn by unipolar cautery.After hemostasis, 0.5 cm seprafilm or colchicine 2 mg-0.5 cm seprafilm orcollagenase 1?g ? 0.5 cm seprafilm was applied to the site of injury. The abdominalincision was then sutured en bloc and the rats were observed for 20 days. Then, allrats were sacrified and second look laparotomy was performed. Macroscopicadhesion score of each rat was noted and histopathologic scoring was madeaccording to Kanbour-Shakir criteria.Results: All of the five scores of the histologic parameters were lowest in thecolchicine-seprafilm group.