İntraabdominal abselerin komputerize tomografi ve ultrasonografi eşliğinde perkütan drenajı
- Tez No: 33148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma, prospektif olarak perkütan abse drenajı yöntemini uygulamak, elde edilen neticeleri, retrospektif olarak daha önce uygulanmış açık cerrahi drenaj yöntemiyle karşılaştırmak, bu işlemin avantaj lannı tespit etmek ve sonuçta intraabdominal abselerin tedavisinde genel bir politika saptayabilmek amaçlarıyla yapılmıştır. 1990-1993 yılan arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalma müracaat ederek intraabdominal abse tesbit edilen ve perkütan yolla abse drenajı sağlanan 20 hasta ile 1987-1990 yıllan arasında müracaat edip absesi operatif yöntemle drene edilen 20 hasta olmak üzere, toplam 40 hastada gerçekleştirilmiştir. Açık cerrahi drenaj grubundaki hastalar retrospektif olarak incelenmiş ve PKD grubu ile cinsiyet, yaş ortalaması, MPİ değerleri, hastalardaki semptomlar, fizik muayene bulguları, laboratuvar bulgulan, abse lokalizasyonlan, abse boyutlan, abse 70etyolojisi, abselerdeki bakteriyolojik bulgular, komplikasyonlar, ortalama drenaj süreleri, toplam hastanade kalış süreleri, drenaj sonuçlan, abse özellikleri, tedavideki başarısızlık nedenleri, drenaj başarısına etki eden faktörler ve mortalite açılarından karşılaştırıldılar. Sonuç olarak, istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte PKD grubunda başarılı tedavi oranı daha yüksek, komplikasyonlar, ortalama drenaj süresi, hastanede kalış süresi, mortalite ve başarasızlık oranları daha düşük olarak bulunmuştur. Çalışmamızın verilerine göre ve Türkiye'nin de gerçekleri göz önüne alındığında PKD'nin tüm intraabdominal basit abselerde ve kompleks abselerin çoğunda uygun şartlar sağlandığı takdirde denenmesi gereken ilk tedavi yöntemi olduğu akla gelmektedir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to asses the advantages and disadvantages of the procedure, PCD method was prospectively applied for 20 cases of intraabdominal abscesses and the results were carefully compared with a retrospective review of another 20 case who have had their abscess's drainage by operative method. The goal of the study was to determine the best surgical approach for intraabdominal abscesses. All of the 40 patients were selected from general surgery department of Erciyes University hospital. Accordingly, in both groups, the sex, mean age, symptoms and signs are compared, as well as the localization, size, etiology and bacteriological analysis of abscesses and some operative aspects like mean drainage time, mean hospitalization time, rate of failure, factors affecting the success rate and mortality of the procedure. 72As a result, however there are not any statistical significance between two groups, the PCD group is found to have better therapeutic index and a lower rate of failure, complication development and mortality. Mean drainage time and hospitalization time is also less in PCD group. According to our experience and literature findings, if optimal conditions were obtained, PCD must be first choice of treatment in all simple and a great deal of complex intraabdominal abscesses. 73