Ege tütüncülüğünün üretim fazlası sorunu ve çözümü için uygun bir üretim politikası belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 24231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
104 - 10. ÖZET VE SONUÇ : Ülkemiz tütüncülüğünde önemli bir yeri bulunan Ege Bölgesi tütüncülüğü son yıllarda üretim fazlalığı sorunu ile karşı karşıya kalmış bulunmaktadır. Bir taraftan yüksek fiyat politikası, diğer taraftan ekim sahalarının etkin bir şekilde kontrole tabi tutulmaması, üretim artışını meydana getirmiştir. Tütün üretim miktarında görülen artışlara karşılık ülkemizde bir tütün politikasının varlığından bahsetmek oldukça zordur. Bunun la birlikte ülkemizde 1177 sayılı Tütün ve Tütün Tekeli Kanunu ile bu kanunun uygulanış şeklini gösteren Tütün ve Tütün Tekeli Tüzüğü' nün, tütün üretiminin düzenlenmesi ile ilgili maddelerinin şimdiye kadar uygulandığı da söylenemez. Ancak tütün konusunda önemli bir işlevi yerine getiren Tekel Genel Müdürlüğü tarafından üretimin düzenlenmesi ile ilgili olarak bazı çalışmaların yapıldığı, bu çalışmalarında daha çok destekleme fiyat politikası ile gerçekleştirilmeye çalışıldığı ifade edile bilir. Ne varki yalnız fiyat ve fiyata bağlı araçlarla konuya kısa dönemde bir çözüm bulunabilirse de, uzun dönemde, fiyat dışı destekleme politikaları ile konunun çözümlenebileceği muhakkaktır. Ege Bölgesi tütüncülüğünde üretimle pazar arasındaki ilişkinin (dengenin)kurulamadığı, bu durumunda stok birikimlerine yol açtığı dikkate alınırsa tütün üretiminin planlanması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla, Ege Bölgesini kapsayan bir anket çalışması yapılmış üretimin kısıtlanması veya taban arazilerde tütün ekiminin tamamen yasaklanması durumunda çiftçilerin tepkisinin ne olacağı hususları araştırılmaya çalışılmıştır. Genel olarak çiftçilerin- 107 - For this aim, a survey for the whole region has been carried out. This survey has been made to see the reactions of the farmers against the decrease in the production or forbidance of cultivation in valleys. It has been made appearant that the farmers reacted positivly to the forbidance of cultuvation in valleys. In the survey along side with the Aegean Region, the tobacco matters have been studied and compared generally. In the activity for regulating tobacco production, firstly, with different stimulating measures must have been the tobacco producers in the vallegs given up from cultuvation there. Secondly, with same method, the farmers produced poor qualified tobacco must have been taken away from this activity. After these applications, qualified tobacco procuders must be taken in tobacco quotas. Consequently, in the Aegean Region the Production (as to domestic consumption + exportation + normal stock) must have been planned about 120.000 tons /year to be more useful for economy of the country.
Özet (Çeviri)
- 106 - SUMMARY Lately, Aegean tobacco culture which has got an important place among the Turkey's tobacco business, has faced the problem of the surplus in the tobacco production. On the one hand, the high price-policy about the tobacco, on the other hand, the insufficient control of arable land caused the surplus in the production. In the country it is difficult to talk about the tobacco policy although there is an increase in the tobacco production can be seen. Neverthless, it can not be said that number 1177 law about Tobacco and it's Monopoly has been carried out. It can, also, not be said that the Regulation, of Tobacco and its Monopoly concerning with the law 1177 has been applied so far. But it can be said that some activities about regulating tobacco production have been made by the General Directory of Monopoly, and these activities have more likely been tried to be realised by price supporting policies. In fact, it is certain that the problem can be solved in long period by the policies apart from the supply in price policies though a solution can be found for the matter with price and price connected means in the short turn. If it is taken into account that the balance between production and the market can not be overcome, it has become clear that tobacco production must be will planned.- 107 - For this aim, a survey for the whole region has been carried out. This survey has been made to see the reactions of the farmers against the decrease in the production or forbidance of cultivation in valleys. It has been made appearant that the farmers reacted positivly to the forbidance of cultuvation in valleys. In the survey along side with the Aegean Region, the tobacco matters have been studied and compared generally. In the activity for regulating tobacco production, firstly, with different stimulating measures must have been the tobacco producers in the vallegs given up from cultuvation there. Secondly, with same method, the farmers produced poor qualified tobacco must have been taken away from this activity. After these applications, qualified tobacco procuders must be taken in tobacco quotas. Consequently, in the Aegean Region the Production (as to domestic consumption + exportation + normal stock) must have been planned about 120.000 tons /year to be more useful for economy of the country.