Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tütüne yönelik tarım politikası üzerine bir araştırma
A study on agricultural policy for tobacco in East and Southeast Anatolia regions of Turkey
- Tez No: 114109
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
V ÖZET DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİNDE TÜTÜNE YÖNELİK TARIM POLİTİKASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA GÜMÜŞ, Ahmet Hamdi Yüksek Lisans Tezi, Tarım Ekonomisi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA Haziran 2001,175 Sayfa Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde tütün üretiminin incelenerek, izlenen tütün politikalarının ülke ve bölge ekonomisi açısından olumlu ve olumsuz etkilerinin ortaya çıkarılması ve olumsuz etkilere karşı öneriler geliştirilmesini amaçlayan bu çalışmada; Türk tütüncülüğünün genel olarak analizi yapılarak, tütünde uygulanan fiyat, üretim, pazarlama politikaları ve bu politikaların doğurduğu sonuçlar ayrıntılı olarak ele alınmış, bölgedeki tütün üreticilerinin tütüncülüğe bakış açıları, tütün üretimini tercih nedenleri ve sorunlarına yer verilmiştir. Araştırmada yer alan inceleme ve değerlendirmeler Tekel fıyatlandırma sisteminde önemli değişikliklerin gerçekleştirildiği 1985 yılı ve sonrasındaki dönemi kapsamaktadır.VI Araştırmaya ilişkin makro veriler Tekel ve DİE kayıtlarından derlenmiş, üreticilerin yaklaşımlarının ortaya konulabilmesi için ise survey çalışmaları ve Katılımcı Kırsal Değerlendirme (KKD) toplantıları yapılmıştır. Bu kapsamda, bölge tütün üretiminin % 60'ını gerçekleştiren Adıyaman, Batman ve Bitlis illerinden her birinde seçilen 2 ilçe ve 7 köy olmak üzere toplam 6 ilçeye bağlı 21 köyde 105 üretici ile survey çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, seçilen her ilçede bir kez olmak üzere toplam 6 kez KKD oturumları düzenlenmiş ve üreticilerin temelde tütün üretimine yaklaşımlarının, kendi tartışma ortamlarında ortaya çıkması sağlanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin niteliğine göre farklı analiz yöntemleri uygulanmış, survey sonucu elde edilen verilerin değerlendirmesinde SPSS ve Excel programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda;. Türkiye'nin, ilkeleri belirlenmiş, iyi işleyen bir tütün politikasına sahip olmadığı,. Araştırmanın yürütüldüğü illerde, pazarlanan tarımsal üretim değerleri içerisinde tütünün birinci sırada yer aldığı,. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde tütün üretiminin son on yıl boyunca ihtiyacın üzerinde gerçekleştiği,vn. Bölge tütün üreticilerinin alternatif ürün ve üretim dallarından uzak olduğu,. Mevcut koşullarda bölge tütünlerinin, ancak fiyatları düşük tutulduğunda ihracat şansına sahip olabildiği,. Ürün fiyatı ve kota miktarlarının seyrinde ciddi değişiklikler olmaması halinde, Bölgedeki tütün üreticilerinin yarıdan fazlasının üretimi bırakma ve büyük şehirlere göç etme eğilimi içerisinde oldukları,. Tütün üretiminin, üretim maliyetinin düşük olması, ailede hemen herkese çalışma olanağı yaratması, üretim yapılan arazilerde hiçbir ürünün tütün kadar gelir getirmemesi ve üreticilerin uzun yıllardır tütün dışında başka ürün üretmemiş olmaları nedeniyle, üreticilerin, tütüne bağımlı bulundukları ve alternatif bir ürün veya üretim biçimi düşünmedikleri, saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Tütün, Tütün Politikası, Tütün Ekonomisi, Katılımcı Kırsal Değerlendirme
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT A STUDY ON AGRICULTURAL POLICY FOR TOBACCO in EAST and SOUTHEAST ANATOLIA REGIONS of TURKEY Gümüş, Ahmet Hamdi M.Sc. Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr.Tayfun ÖZKAYA June 2001, 175 pages This study, mainly, aims at putting forward the positive and negative affects of the tobacco policies in East and Southeast Anatolia Regions trough investigation of the tobacco production. The following issues are also covered: a Throughout analysis of Turkish tobacco production and price, production, marketing policies implemented for tobacco and related legislations in Turkey. ? The perceptions of tobacco producers of tobacco production and policies, their reasons for preferring tobacco production, their problems, their expectations after the new adjustments were investigated. The study covered the time period between 1 985 and 1 999. The study focused only on leaf tobacco produced by farmers in the underlined Regions. Different sets of data have been used in the study and some of the data related to Eastern and South-eastern Anatolia regions and to Turkey as a whole, collected from unpublished sources, namely, the files of theX General Directorate of Tobacco Monopoly and those of the Prime Ministry State Institute of Statistics. The data on the opinions of tobacco producers on tobacco production and policies have been gathered through a survey and Participatory Rural Appraisal (PRA) meetings conducted in Adıyaman, Batman, Bitlis as the major producing areas or Regions. Different methods of data analysis have been used depending on the type and the nature of the data used in the study. In evaluating the survey data, SPSS and Excel package programs were used. In terms of the results obtained from the study it is concluded that: a Turkey, didn't have a clearly identified and well functioning tobacco policy, a In the research area, Tobacco was the main product with respect to the production value obtained from the marketed products, a In the Regions of East and Southeast Anatolia, tobacco production has been excessive during last ten years, a The producers in the region were not familiar with alternative products and enterprises, a The regional varieties of tobacco had export chance only if the prices remained low,XI As far as the trends of the price of product and the amounts of quota didn't differ considerably, more than half of the producers were tended to abandon the production and to immigrate to big cities. The facts that; a) the tobacco production is less costly b) it provides employment to almost all the family members, c) no other products provide as much income as does tobacco in those fields allocated to that product, and d) the producers didn't produce any other product for years they have became very much dependent on tobacco and they do not think about an alternative product for tobacco or for other products. Key Words Tobacco, Tobacco Policy, Tobacco Economics, Participatory Rural Appraisal