Kardiyopulmoner baypas ve çalışan kalpte koroner baypas operasyonu uygulanan hastalarda, postoperatif kardiyak hasar ile serum ve sağ atrium ısı şok proteini (Heat Shock Protein?HPS) 70 düzeyleri arasındaki korelasyonun analizi
  1. Tez No: 242327
  2. Yazar: ALPER UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Atan kalpte uygulanan koroner arter baypas (OPCAB=pompasız) cerrahisi, kardiyopulmoner baypas (ONCAB=pompalı) altında uygulananlara göre daha az sistemik inflamatuvar yanıt ve miyokardiyal hasara neden olmaktadır. HSP 70, miyokardiyal ve sistemik hasara yanıt olarak ortaya çıkan mekanizmaların sonucu ile artmaktadır. Biz bu çalışmada, pompasız ve pompalı uygulanan KABG operasyonlarının, serum ve sağ atriyal doku HSP 70 düzeylerine olan etkisini araştırmayı planladık.Çalışmamızda, pompalı (Grup A, n=10) ve pompasız (Grup B, n=10) koroner baypas operasyonu uyguladığımız hastaların serumda HSP 70, CKMB, troponin-I, miyoglobin, LDH, İL-6, İL-10, CRP ve sağ atriyum dokusunda HSP 70 düzeylerini karşılaştırdık.Her iki gruba ait operasyon süreleri, drenaj miktarları, ekstübasyon süresi ve taburcu olma süresi yönünden yapılan karşılaştırmada, pompasız baypas uygulanan hasta grubu lehine anlamlı fark saptanırken(p0,05).CKMB ve troponin-I' nın ortalama değerleri pompasız ve pompalı baypas uygulanan hastalarda preoperatif döneme göre, erken reperfüzyon fazında, postoperatif 6. ve 24. saatlerde artış göstermektedir. Gruplararası karşılaştırmada troponin-I değerleri sadece erken reperfüzyon fazında; CKMB değerleri ise erken reperfüzyon fazı ve postoperatif 6.saatte pompalı baypas uygulanan hastalarda artma lehine istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p0,05). Serum İL-6 ortalama değerleri her iki grupta da preoperatif değerlere göre erken reperfüzyon fazı, postoperatif 6. ve 24. saatlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir(p0,05). Pompalı ve pompasız grup arasında yapılan karşılaştırmada da sağ atriyum dokusu HSP 70 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p>0,05). Her iki grubun serum ve sağ atriyum dokusu HSP 70 düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptanmadı(p>0,05).HSP 70 doku (sağ atriyumda immünohistokimyasal boyanma ile) düzeyinde inflamatuvar yanıta bağlı olarak preoperatif ve postoperatif dönemde artmaktadır. Fakat pompalı ve pompasız hasta grupları arasında postoperatif dönemde artma lehine anlamlı fark yoktur. Böylelikle doku HSP 70 düzeyleri immünohistokimyasal boyama yöntemi ile kardiyopulmoner baypasa bağlı miyokardiyal hasarın spesifik belirleyicisi değildir. HSP 70 serum düzeyleri ise pompalı koroner baypas operasyonlarında artış göstermekte olup, kardiyopulmoner baypas süresi ile koreledir. İL-6, İL-10, serum HSP düzeyleri sistemik inflamatuvar yanıtın göstergesi olarak pompalı uygulanan baypas cerrahisinde artmaktadır. Pompalı ve pompasız hastaların serum ve sağ atriyum HSP 70 düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı.Bu bulgular ışığı altında; serum HSP 70 düzeylerinin diğer kardiyak enzimlerle birlikte kardiyak hasar takibinde kullanılmasının yararlı olduğu inancındayız. Salt doku düzeyi takibinin kardiyak hasar belirlenmesinde etkin olmadığı kanısındayız.Anahtar Kelimeler : Isı şok proteinleri, Baypas cerrahisi, Kardiyak Hasar
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass surgery (OPCAB=with pump) results in less systematic response and myocardial damage compared to the ones applied using cardiopulmonary bypass (ONCAB=without pump). HSP 70 increases as a result of the mechanisms occuring in response to myocardial and systemic damage. In this study, we plan to investigate the effects of CABG operations applied with and without pumping on the HSP 70 levels of serum and right atrial tissue.In our study, we compared the levels of HSP 70, CKMB, Troponin-I, Myoglobin, LDH, İL-6, İl-10, CRP in the serum and HSP 70 level in the right atrium tissue among the patients who were applied the coronary bypass operation with (group A, n=10) and without (group B, n=10) pumping.While we observed a meaningful difference (p0.05) between the groups. Serum IL-6 values are statistically high (p0.05) between the preoperative and postoperative periods. Similarly, there is no meaningful viidifference (p>0.05) between the two groups (with and without pumping) in terms of the right atrium tissue HSP 70 level. No correlation (p>0.05) between the serums and the right atrium tissue HSP 70 levels of the two groups was observed.HSP 70 tissue level (with immunohistochemical staining at the right atrium) rises in the preoperative and postoperative periods depending on the inflamatuar response. However, there is no meaningful difference in favor of an increase between the pumping and non-pumping case for the postoperative period. Hence, HSP 70 tissue level is not a particular determinant of myocardial damage in connection with cardiopulmonary bypass with immunohistochemical staining method. HSP 70 serum levels display an increase in the pumping coronary bypass operations, and is correlated with cardiopulmonary bypass. The levels of IL-6, IL-10 and serum HSP 70 increase in pumping bypass surgery as an indicator of the response of systemic inflamatuar. No correlation between the levels of serom and right atrium HSP 70 of patients with and without pumping has been observed.In the light of these findings, we believe that using HSP 70 levels with other cardiac enzymes for tracking purposes is beneficial. It is our conclusion that tracking of sole tissue level is not effective in the determination of cardiac damage.Keywords : Heat Shock Proteins, Bypass operation, Myocardial