Küçük kulak zarı perforasyonlarının tamirinde kağıt yama, yağ ve perikondriyum miringoplastinin karşılaştırılması (Klinik çalışma)
Comparison of paper patch, fat and perichondrium myringoplasty in repair of small tympanic membrane perforations
  1. Tez No: 242328
  2. Yazar: ENGİN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, çapı 3 mm'nin altındaki kronik kulak zarı perforasyonuolan hastalarda kağıt yama, yağ ve perikondriyum kullanılarak yapılanmiringoplasti sonuçları karşılaştırıldı. Yaşları 18-30 arasında (ortalama yaş,21,8) olan 37'si erkek, 2'si kadın toplam 39 hastanın 45 kulağında çalışıldı.Tüm hastalar lokal anestezi altında opere edildi. Perforasyonun iyileşmesi,işitme kazançları, komplikasyonlar ve başarıyı etkileyebilecek parametrelerkarşılaştırıldı.Perforasyonların kapanma oranı kağıt yama grubunda % 66,7, yağ veperikondriyum gruplarında % 86,7 idi. Uygulanan teknikler arasında, ortakulağın ve karşı kulağın durumu, perforasyonun yeri ve boyutları arasındaistatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Ortalama işitme kazancısırasıyla 5,4 dB, 8,4 dB ve 10,2 dB'di. Ancak sonuçlar arasında istatistikselolarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Tüm komplikasyonlar cerrahiveya medikal tedavi ile kolaylıkla kontrol altına alındı.Sonuç olarak 3 mm'den küçük kulak zarı perforasyonlarında her üçtekniğin de uygulanabilir olduğu, ancak bir mm'den küçük perforasyonlarakağıt yamanın, 1-2 mm'lik perforasyonlarda kağıt yama ve yağın, 2-3 mm'ikperforasyonlarda perikondriyumun kulanılmasının uygun olduğu kanaatinevarıldı.Anahtar Kelimeler : Miringoplasti, Kağıt Yama, Yağ, Perikondriyum
Özet (Çeviri)
In this study the results of paper-patch, fat and perichondriummyringoplasty in chronic tympanic membrane perforations smaller than 3mm, accepted as small, were compared. 39 patients with 45 ears, 37 malesand 2 females, with age range of 18-30 years (average age: 21,8 years) wereincluded. All patients were operated under local anaesthesia. Healing ofperforation, hearing improvements, complications and the parameters thatmay have an influence on outcome were compared.Closure rate of the perforations in the patching, fat and perichondriummyringoplasty groups were 66,7 %, 86,7%, 86,7%, respectively. There wereno statistically significant differences in tympanic membrane closure ratesbetween techniques with regard to size and localization of perforation,middle ear and contralateral ear conditions (p>0,05). Mean hearingimprovement were 5,4 dB, 8,4 dB and 10,2 dB. But there was no statisticallysignificant differences in results (p>0,05). All complications were controlledeasily with medical or surgical therapy.In conclusion, three techniques were found to be feasible for tympanicmembrane perforations smaller than 3 mm. However, paper patch and fatmyringoplasty seems to be more suitable for perforations smaller than 2 mm,whereas perichondrium myringoplasty for perforations larger than 2 mm.Keywords : Myringoplasty, Paper Patch, Fat, Perichondrium